A to po letních prázdninách uplyne teprve rok od okamžiku, co odstoupivší šéf Krajské nemocnice Liberec zahájil své západočeské angažmá. Řídí dvě nemocnice, ve Varech a v Chebu.

K tomu stále šéfuje zdravotnické záchranné službě. Tu hodlá opustit nejpozději k 1. září.

Liberec jste neopustil definitivně, každý týden sem dojíždíte. Když tak bilancujete svůj necelý rok v Karlových Varech, nestýská se vám, nechtěl byste se vrátit pod Ještěd?

Blíží se krajské volby, je otázka, co po nich bude. S některými lidmi z liberecké nemocnice jsem pořád v kontaktu. Pomáhají mi. Teď o návratu neuvažuji, mám ostatně ve Varech před sebou ještě hodně práce. Obě nemocnice, které řídí jedna akciová společnost, se nám daří i přes jejich zadlužení dokonce i rekonstruovat.

Dá se říci, že jste ve Varech spokojený?

Mám tu prostor pro řízení. Co víc si mohu přát? Podařilo se mi oslabit vliv politiků na chod nemocnic. A to je to, co potřebuji klid od politiků na práci a jejich důvěru.

Dají se nějak porovnat nemocnice v Karlových Varech a Chebu s libereckou?

Jde o krajská zařízení, ale přitom v mnohém odlišná. Když jsem v roce 2007 nastoupil do liberecké nemocnice, měla roční obrat asi 1,5 miliardy korun. Podařilo se nám jej zvyšováním lékařských úkonů zvednout na 2,6 miliardy. To v Karlových Varech nejde. Museli jsme zde cestu k oddlužení začít vnitřními úsporami.

Kde jste třeba nejvíc šetřili?

Například jsme propustili řadu administrativních pracovníků. Karlovarská nemocnice každý rok vykazovala ztrátu několik desítek milionů korun. Dnes jsme se dostali do mírného zisku.

Liberecká nemocnice se od karlovarské liší i tím, že vždy těžila z dobrého jména. Má řadu lékařů, kteří jsou známí i za hranicemi kraje. Karlovarská ničím nevynikala, lékaři takový věhlas neměli.

Jako krizový šéf jste dostal z mínusového hospodaření i karlovarskou záchranku.

Dlouho jsem váhal, jestli tohle místo vzít. Záchranka vykazovala každý měsíc ztrátu asi jeden milion korun, dnes je v zisku. Až ji bude v září po mně někdo přebírat, bude ve výborné kondici.

Luděk Nečesaný

- letos mu bude 42 let

- libereckou nemocnici převzal v roce 2007 s více než 200 miliony dluhů, dostal ji do zisku

- odešel v únoru roku 2011 po sporu s Libereckým krajem o dodavatele energií pro nemocnici

- nyní řídí nemocnici ve Varech