Tím, že se zapojíte do projektu Nový prales, který již od roku 2004 běží pod taktovkou Společnosti přátel přírody Čmelák. Jeho smyslem je na Ještědském hřebenu postupně přeměnit nepřirozené smrkové monokultury na původní lesy plné života. Společnost nyní nabízí možnost stát se patronem Nového pralesa či toto „postavení“ věnovat dárkovým certifikátem.

Buk anebo jedlička?

Například taková volba čekala na jednoho novopečeného tatínka, který se rozhodl za své miminko vysadit v Novém pralese stromek. Do poslední chvíle nebylo jisté, jaký stromek se bude vysazovat. Nakonec na speciálně vybrané místo za svoji právě narozenou holčičku tatínek sám zasadil svěží mladou jedličku. „Vysadit si stromek za své miminko je krásným způsobem, jak stvrdit nový život,“ tvrdí Šárka Jelínková, koordinátorka exkurzí do Nového pralesa, pořádaných občanským sdružením Čmelák, a dodává: „Velmi nás těší, že se to stalo právě v Novém pralese. Řízenými výsadbami se navíc aktivně přispívá i k ochraně přírody.“

35 000 sazeniček

Osobní zážitek zaručí nejen vlastnoruční vysazování mladých semenáčků na některé z každoročně pořádaných exkurzí, ale také nová česko-německá naučná stezka, která vás na jaře 2011 zavede do jedné z nejstarších částí přírodního lesa. Nový prales na Ještědském hřebenu v severních Čechách je investicí do budoucna. Změny vyvolané obohacováním původních smrkových „pouští“ v plné šíři uvidí až naše děti, ale my se už teď můžeme těšit z více než 35 000 vysazených mladých stromků, které formují rozmanitější prostředí pro nové druhy živočichů i rostlin.