Českou snahu o omezení těžby, která má podle odborníků negativní vlivy na hladinu podzemní vody nav Čechách, označili za „hanebnou“ a obvinili ČR z toho, že chce připravit tisíce lidí o živobytí. Konflikt eskaloval v pondělí tento týden, kdy polští příznivci těžby, zorganizovali blokádu hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou.

Pomalou jízdou se snažili zabránit vjezdu nákladních vozidel z Česka na polskou stranu. Jsou ohroženy vzájemné vztahy mezi Čechy a Poláky? Odpověď bohužel zní ANO. I když se nálada pravděpodobně změní pouze v pohraničí, je to právě Bogatynia, kam míří většina Čechů za levnými nákupy.

Pohraniční město má s provozovatelem dolu vřelý vztah a většina lidí má díky němu stálý příjem a dostatečný blahobyt. Nesmíme se proto divit, že zaměstnanci PGE a jejich rodinní příslušníci reagují na české aktivity podrážděně a může se to projevit i při individuálních interakcích mezi lidmi.

Pokud se rychle nepodaří najít nějaký kompromis, bude v tomto typickém konfliktu mezi penězi a životním prostředím, napětí dále růst a vítězná nakonec nemusí být ani jedna strana.