Trable pro obyvatele Nové Vsi skončily. Značky se zákazem vjezdu a hlídkující policisté jsou na silnici do Chrastavy sice stále, ale projet se dá.
„Policisty jsme informovali, že po předložení občanského průkazu můžou nechat projet ty, co mají v Nové Vsi trvalé bydliště,“ popsal vítanou změnu místostarosta obce Vladimír Kobliha.

Zásobování a lidé, kteří sem jedou za prací nebo s konkrétním účelem, si můžou na obecním úřadě vyžádat povolení k průjezdu. „Nebudeme ale pouštět třeba kamiony jedoucí do Frýdlantu, mohou to klidně vzít přes Liberec,“ řekl místostarosta. Motoristé v Nové Vsi museli s příchodem prvního sněhu řešit těžké dilema – nechat se pokutovat, nebo se pokusit projet úzkou klouzající silnicí do příkrého kopce? Hlavní silnice na Chrastavu byla totiž uzavřená a objížďku projíždí s obtížemi i terénní auto.

„V létě to ještě šlo, ale teď je objížďka namrzlá a s normálním autem tam nevyjedete,“ řekla Iveta Kašingová z Nové Vsi. „Někteří to riskli a projeli přes zákaz. Normální auto by ten kopec nezvládlo,“ dodala.

Po povodních je ze silnice ruina

Silnici přes Novou Ves naprosto zdevastovaly říjnové bleskové povodně a je zatím opravená jen provizorně. Povrch je zde pouze štěrkový. To mimo jiné komplikuje i její zimní údržbu. „Další potíž je s provizorním mostem na silnici do Mníšku,“ řekl místostarosta. „Teď, když je zapadaný, tamtudy neprojedou autobusy. Některé spoje přestaly jezdit, zůstaly jen ty přímé,“ doplnil.

Silnici má na starost Krajská správa silnic. Právě krajští silničáři zde průběžně budovali nová betonová svodidla, která mají silnici učinit bezpečnější. „S novými svodidly jsme silnici otevřeli výhradně pro dopravní obsluhu,“ řekl provozní náměstek Krajské správy silnic Petr Šén. Jedná se o rezidenty, zásobování, ale například i poštovní auta. Silnice by pro ně měla zůstat otevřená až do jara.

Silničáři: objížďka je nepoužitelná

„Hlavním důvodem ale bylo to, že objížďka je v zimě prakticky nepoužitelná,“ dodal. „Klouže a dvě auta se tam prakticky nemají šanci vyhnout, protože je velmi úzká.“ Jakmile nastane obleva, měli by silničáři přistoupit k opravě úseku.