Liberecký kraj je jedním z těch, kde se v pondělí 3. května vrátili do školních lavic žáci druhého stupně základních škol. Skvělá zpráva, pomyslíme si. Epidemie je na ústupu, život se postupně vrátí do zajetých kolejí a děti konečně poznají i prezenční výuku. To zní fajn, jen kdyby vláda dodržela sliby a s tímto rozhodnutím nepřišla v šibeničním termínu, a to ve čtvrtek 29. dubna.

Ředitelé základních škol se na návrat svých žáků samozřejmě těší, na nic jiného po celou dobu nečekali. Jen je opět „překvapilo“ nedodržení slibu o tom, že se změny dozví alespoň s týdenním předstihem. Očekávání se opět ukázala jako lichá. „Dlouhodobě je deklarováno, že návrat žáků je prioritou, a my se o změnách dozvídáme doslova pár hodin před tím, než vstoupí v platnost,“ zdůraznil ředitel českolipské Základní školy Partyzánská v České Lípě.

Ilustrační foto.
Žáci druhého stupně se v pondělí na Liberecku vrátí do škol. Otevřou i muzea

Zmatené a překotné. Tak se dají charakterizovat rozhodnutí vlády v době covidové. Někdy může mít navíc člověk pocit, že se rozhoduje podle aktuálních diskuzí přispěvatelů na Facebooku. Úsměv může vyvolat i fakt, že zatímco dříve se žáci prvního stupně museli testovat dvakrát týdně, najednou stačí pouze jednou. Souvislost s docházející zásobou testů čistě náhodná. Chtělo by to do budoucna rozhodovat uvážlivě a s grácií…