Blížíme se ke konci druhé dekády, kdy byla v Československu, potažmo v České republice, nastolena demokracie. Po takto dlouhé době již politici všech úrovní mají vědět, jaká je jejich zodpovědnost a úloha ve společnosti. Pokud se některý z politiků neumí zhostit své funkce a stále si není vědom toho, že co učiní, není a nesmí být jen prázdné gesto, ale projev vůle lidí, které reprezentuje, nemá být politikem. V neděli (včera) se na národy celého světa obrátil dalajláma. Snaží se upoutat pozornost všech národů, kdy zoufale prosí o pomoc. „Bojím se kulturní národovraždy,“ řekl dalajláma stanici BBC. Podle komentátorů světového i našeho tisku, jsou právě probíhající protesty proti čínské nadvládě největší za posledních dvacet let. Na pondělí, tj. na dnešek, míří do Tibetu další čínští vojáci.

Ptám se tedy, jak moc si jsou vědomi čeští politici podstaty svých politických gest? Ptám se tedy těch, kdo vzali do rukou vlajku Tibetu a tuto vyvěsili na radnice, co udělají? Věřím, že ze všech radnic, libereckou nevyjímaje, kde zavlála vlajka tibetská, půjdou tento týden protestní dopisy čínským úřadům. Alespoň nějakým způsobem politici, kteří učinili ono gesto, kterým se přihlásili (a snimi celý region, jenž zastupují) k postoji svobody po Tibet, musejí nyní ukázat, že jejich gesta mají nějakou hodnotu.

Má to smysl nejen pro Tibet, ale má to smysl také pro nás – voliče. Jako volič vím, že chci, aby člověk, který mne na radnici reprezentuje, si za svým slovem stál. Pokud však budou radnice, kde tibetská vlajka vlála, mlčet, znamená to jasný vzkaz také pro voliče. Pevně věřím, že i regionální politici znají hodnotu svých slov.