Věčným tématem rodičů je, jak strávit volný čas se svými dětmi a nenudit se. S prázdninami je to ještě o to víc aktuální. Možností je přehršel, stačí se jen rozhlédnout a nemusíte ani cestovat stovky kilometrů. Najít se toho dá hodně i v Libereckém kraji a blízkém okolí. Vydejte se s námi na výpravu.

Zdroj: DeníkTypickým turistickým cílem léta jsou hrady a zámky. Ale při představě hodinové prohlídky doprovázené výkladem o historii a řvoucím a nudícím se dítětem u nohy, si je raději odpustíte kvůli zachování duševního zdraví i zdraví dalších členů výpravy. Ovšem už i na hradech a zámcích dávno myslí na nejmenší návštěvníky a snaží se jim připravit zajímavý a pestrý program, který je nebude nudit. Alespoň tedy ty v Libereckém kraji, a tak jsme se na jeden ze zdejších zámků vydali. Na Sychrov, kde mohou úplně nejmladší návštěvníci vstoupit do zámku s princeznou.

Prohlídka s princeznou je pětadvacetiminutový okruh ušitý na míru skutečně dětem. Nečekejte tedy, že se tam dozvíte přesná historická data, podrobnosti o rodu nebo vám bude popisován podrobně mobiliář každé místnosti. Za to ale princezna prozradí, jakého ženicha jí tatínek vybral, která z dam na obraze je nejpůvabnější nebo proč jí tatínek nedovolil pořídit si do zámku opičku. Samozřejmě uvidíte i její dětský pokoj, tajnou hernu tatínkovu a dokonce i zámecké strašidlo. A k tomu na děti čekají cestou různé hádanky a na konci malý dárek. Celá prohlídka trvá 25 minut a zvládnou ji i předškoláci. Trasa je přístupná pouze v červenci a srpnu a vstupné je 150 korun a pro děti do 5 let zdarma.

Vyhlídka Hlavatice stojí na Zlaté stezce Českého ráje, poblíž Turnova.
Máma vedoucím výpravy: Na vyhlídku s vůní borovic a pak za pohádkou

Rozhodně velkým bonusem Sychrova je zdejší Anglický park, kam pak můžete své ratolesti vypustit, ať si protáhnou nohy běháním na cestičkách nebo lezením po větvích zdejších stromových velikánů. A na konci parku můžete zajít pro nanuk nebo zákusek do oranžerie. Samostatné vstupné do areálu je 50 korun, pokud jste byli předtím na prohlídce, je už v ceně vstupenky.