Věčným tématem rodičů je, jak strávit volný čas se svými dětmi a nenudit se. Možností jsou kvanta, stačí se jen rozhlédnout a nemusíte ani cestovat stovky kilometrů. Najít se toho dá hodně i v Libereckém kraji a blízkém okolí. Vydejte se s námi na výpravu.

Zdroj: DeníkAť je pod mrakem, chladněji nebo naopak teplo, vyrazte na Javorník. Ten je doslova oázou v přírodě a se zábavou pro celou rodinu, navíc coby kamenem dohodil od Liberce. Autem jízdy asi 15 minut z centra, autobusem jeďte linkou mezi Libercem a Hodkovicemi nad Mohelkou a Turnovem a vystupte na zastávce Javorník.

A teď už honem za zábavou. Přijet můžete s prckama, kteří sotva stojí na nohou i s odrostlejšími dětmi. Ti nejmenší jistě ocení pískoviště, houpačky i menší vzduchovou trampolínu, domeček, kam se schovají nebo větší hrad se skluzavkou a tunelem, větší mohou šplhat po lanech, hrazdách nebo skákat na obří vzduchové trampolíně či se vozit na dětské lanovce. Všechno tady mají přístupné zadarmo.

Blanka Freiwilligová
Máma je vedoucím výpravy: Pojďte za čerty na zříceninu hradu Rotštejn

Rodiče si zatím můžou dát něco dobrého v občerstvovacím „Deštníku“. Kávu, pivo, limonády nebo horké nápoje, nanuky, sušenky nebo menší teplé občerstvení. Tím vším ale zdejší atrakce zdaleka nekončí. V ohradách tady mají různá zvířata, která můžete nakrmit. Novinkou letošní sezony je odstavená stará tramvaj, tu ocení hlavně kluci, stejně jako kabinku lanovky, která trůní ve středu areálu. A teď to nejrychlejší, bobová dráha. Na Javorníku je dlouhá 1100 metrů, má spoustu zatáček a zvládnou ji spolu s rodiči i předškoláci. Jedna jízda vyjde dospělého na stovku a dítě na 70 korun. Pokud jedete s milovníkem rychlosti, jedna jízda určitě nestačí, a tak kupte raději lístek na deset jízd + dva zdarma za 950 korun. Nemusíte je vyjezdit v den návštěvy a můžete si ty nevyjeté schovat i na příště.

Další adrenalin můžete prožít na lanovce anebo šplháním na kopec po svých, ten je ale lepší s dětmi sejít dolů. Po trávě se to dá celkem dobře sjíždět i po zadku. Lanovka, která v zimě vozí lyžaře, jezdí hlavně o víkendu, v sezóně častěji. A ať vyjedete nebo vyjdete nahoru, stojí za to ujít ještě dalších pár metrů lesíkem a dojdete k restauraci a hotelu Obří sud a tady si můžete dát dobrý oběd. A ani tady nechybí dětské herní prvky pro zabavení malých návštěvníků, aby se rodiče alespoň v klidu najedli. Javorník je dobrý také na pouštění draků, celkem tady fouká.

Sportovní areál Javorník v Jeřmanicích u Liberce je za rohem a můžete tam v klidu z Liberce vyrazit i ve všední dny na dvě, tři hodinky. Parkovat můžete na parkovišti za 50 korun na čtyři hodiny, děti se vyřádí, vy třeba opálíte. U stanice lanovky jsou zadarmo toalety i s vodou a umyvadlem. A jen praktická poznámka. Lístky na bobovku koupíte v pokladně u parkoviště, kde se také v automatu platí parkovné. Tak ať neběháte sem a tam po areálu.