V Libereckém kraji volby dopadly téměř zrcadlově jako v celé republice. O bílý fous generála zde vyhrál Petr Pavel nad Adrejem Babišem. Opět se ukázalo, že kraj pod Ještědem je více pravicový a například na Semilsku Babiš propadl. Získal tam necelých 28 %.

Ústecký kraj volil v prvním kole prezidentských voleb jasně Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO zde dostal nejvíce procent ze všech krajů, lehce přes 47 procent. Na Lounsku a Mostecku by se dokonce stal prezidentem hned po prvním kole, protože tam získal 51 %. Tento výsledek se dal v jednom nejzaostalejších regionů republiky čekat.

Mě spíše překvapil neúspěch „stínového kandidáta“ na prezidenta Tomia Okamury. Jeho SPD má totiž v Ústeckém kraji výraznou podporu a dostala se dokonce na radnice v několika okresních městech (Ústí, Děčín…), jenže Jaroslav Bašta zde vůbec neuspěl. Získal tu dokonce o chlup méně procentních hlasů než v celé republice.

Petr Pavel
První kolo prezidentských voleb: V Libereckém kraji vyhrál Petr Pavel

Andrej Babiš tak možná na severu vyluxoval právě voliče SPD. ANO se snaží svou rétorikou cílit právě na nespokojené občany se současnou vládou a přebírá po SPD témata. Například pohled na válku na Ukrajině – „my jsme proti válce a chceme dojednat mír“.

Aby se tak sbližování ANO a Okamurova hnutí ve vedení měst nestalo SPD osudným. Vzpomeňme si, jak Babiš spolkl na severu ČSSD.