Už několik let se na české straně hranice mluví o tom, že další rozšiřování dolu povede ke ztrátě podzemní vody. Nedostatek by tak mohlo pocítit na třicet tisíc lidí na Frýdlantsku, Chrastavsku a Hrádecku. Polsko nyní negativní dopady potvrdilo jen z části. Ve zveřejněné zprávě totiž konstatují, že rozšíření dolu bude mít jen minimální dopady na českou vodu a ovzduší. Frýdlantu a Chrastavě prý ztráta vody nehrozí a Hrádecko může počítat „pouze“ s částečným snížením vodní hladiny.

Šéfredaktor Libereckého deníku a editor Týdeníků Libereckého kraje Petr Vodseďálek.Zdroj: Deník / Petr VodseďálekJak se zprávou naložit, když fakticky odmítá předpoklady odborníků, kteří říkají, že dopady budou mnohem horší a česká strana může zůstat úplně bez vody?  Podle ministerstva životního prostředí je potřeba dokumentaci nejprve pořádně prostudovat a zjistit, jestli jsou informace dostatečné. Pokud ano, dojde k rozeslání zprávy na všechny dotčené subjekty a následně bude zahájen mezistátní proces EIA. V ten moment bude mít česká strana možnost vznést námitky, připomínky a přijít s vlastními průzkumy a dokumenty. To bude zásadní pro celý proces posuzování.

Pokud představitelé samosprávy, občanské společnosti a aktivisté přijdou se zásadními podněty, může se rozšiřování dolu zbrzdit, možná i zastavit. Něco podobného se totiž podařilo německé straně. Ta aktivním přístupem úplně zastavila těžbu stejné společnosti, která provozuje důl Turów, nedaleko německých hranic. Nyní je tedy potřeba mobilizovat síly v regionu, kterého se to přímo dotýká a nenechat vše pouze na vládě.