Ovlivnit nebo omezit těžbu uhlí na cizím území je těžké, přesto existují možnosti, jak se k plánu například sousedního státu vyjádřit. Je tu posuzování dopadů na životní prostředí, tzv. EIA, je tu i další podobný proces, který se jmenuje SEA. Základním předpokladem ale je, že všichni hráči musí respektovat pravidla, aby se došlo ke spravedlivému či v případě životního prostředí udržitelnému a citlivému výsledku. V případě rozšiřování těžby hnědého uhlí v polském dole Turów to vypadá, že někdo hraje nefér. Vyplývá to alespoň z informací, které poskytlo Ministerstvo životního prostředí minulý týden novinářům.

Turów.
Zastupitelé Bogatynie rozhodli o rozšíření dolu Turów směrem k českým hranicím

Podle nich se nějakým záhadným způsobem stalo, že z polského generálního ředitelství odešel dopis do Bogatyně,který způsobil zmiňovaný rozruch. V dopise mělo být napsáno, že konzultace mezi ČR a Polskem skončily a město tak může přistoupit k hlasování o změně územního plánu. Nikdo ale zatím neví, kdo dopis poslal a proč. Ministerstvo tvrdí, že v konzultacích chtělo pokračovat a rozhodně nebyly u konce. Úředním jazykem vzniklou situaci pojmenovali jako administrativní chybu.

Hejtman Libereckého kraje nepřímo naznačil, že by mohlo o jít komplot. Tedy o naplánovaný krok, který by odpovídal scénáři, jak posunout těžbu uhlí v Turówě dál. Podobný názor mají i aktivisté zabývající se životním prostředí. Ti upozorňují na velkou sílu energetické lobby. Majitel dolu a elektrárna v Bogatynie je totiž státní energetický gigant PGE, v jehož zájmu je maximálně vytěžit zásoby uhlí. Ty jsou odhadovány na 344 milionů tun. Boj za záchranu vody tedy zatím prohráváme, i když hrajeme fér.

Turów.
Liberecký kraj se brání rozšíření dolu Turów. Těžba ohrožuje podzemní vodu