Konkrétně dorazily na polský úřad ve stejný den, kdy tamější radnice schválila zmiňovanou změnu. Kraj za to zkritizoval Ministerstvo životního prostředí a jeho šéfa Richarda Brabce. Ti měli doručení připomínek, které by mohly omezit či zastavit rozšiřování dolu, na starost. Brabec reagoval okamžitě. Kritiku odmítl a řekl, že ministerstvo nejen, že nic nepokazilo, ale navíc vyjednalo prodloužení termínu pro podávání připomínek k plánovanému rozšíření těžby v Turówě. Proč se lhůta prodloužila, když vše běželo podle plánu, už neřekl.

Chaos, který vznikl, roznítil také některé z místních obyvatel a aktivistů, kteří připomínky psali a podepisovali petici proti dolu. Nevěděli, co se děje, ani proč instituce a politici nedokážou spolupracovat.

Není to přitom poprvé, kdy byl ministr Brabec obviněn z liknavosti, co se týká Turówa, jehož rozšiřování může způsobit ztrátu podzemní vody na Frýdlantsku, Chrastavsku a Hrádecku. Před pár lety se hledaly peníze na geologický průzkum, který by potvrdil nebo vyvrátil obavy, že 35 tisíc lidí v pohraničí může přijít o vodu. Ministerstvo slíbilo, že peníze najde, pak se to ale zaseklo, a až kritika v médiích donutila Brabce peníze ve svém rezortu najít. Reagoval tehdy v podobném stylu. To, co se píše, není pravda, peníze máme, všichni to vědí. To, že starostové i geologové o den dříve tvrdili, že peníze stále nejsou, nebylo v tu chvíli už relevantní. Ministerstvo v čele s ministrem jako nejvyšším zástupcem občanů by na Turów nemělo zapomínat, naopak by mělo jednat aktivně a problémům předcházet a ne hasit už rozhořený požár.