Nanotechnologie se pomalu ale jistě stávají symbolem Libereckého kraje. Nejen, že se jejich vývoji a výzkumu dlouhodobě věnuje Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při Technické univerzitě v Liberci, ale stále častěji se objevují i v soukromém sektoru.

Podnikatelé, vývojáři, umělci i designéři nanomateriály a nanotechnologie stále více využívají v byznysu. Leckdy jsou zakladatelé těchto start-upů přímo spojení s Technickou univerzitou. Někteří z nich jsou bývalí absolventi, jiní výzkumní pracovníci a nebo zkrátka jde o podnikatele, kteří si uvědomují, že inovativní způsoby a řešení spojené s předponou nano jim mohou přinést úspěch.

Jednou z nejvýznamnějších postav v oboru je Marcela Munzarová, které kolegové kvůli jejím zkušenostem přezdívají Nanolady. Munzarová je spoluautorkou několika patentů a řešení v oblasti nanomateriálů, zároveň vede firmu, která tohoto know-how využívá a daří se jí. Její jméno a výrobky mají úspěch nejen v ČR, ale i zahraničí. Využití nacházejí nanomateriály a technologie napříč odvětvími.

Zatímco výrobky Munzarové figurují ve zdravotnictví, nanotechnologie využívají třeba i ve sklářství. Regionální firmy pak tyto produkty dodávají do celého světa. I zde hraje roli úzká spolupráce s libereckou univerzitou. Nanotechnologie jsou tak na dobré cestě stát se symbolem Libereckého kraje.