Koncem tohoto týdne začíná další klimatický summit OSN. Tentokrát se světoví lídři a odborníci na klima setkají ve skotském Glasgow, kde budou diskutovat o tom, co je potřeba udělat, abychom přežili následky klimatické krize.

Ta se totiž dotýká každého z nás a čím dříve si to uvědomíme, tím lépe pro nás. Dopady totiž už pociťujeme, i když někteří z nás více než jiní. Mezinárodní jednání v Glasgow se ponesou v podobném duchu jako před dvěma lety v Madridu.

Je potřeba investovat více peněz a je nutné rychleji a efektivněji omezovat emise CO2. Většina politiků, vědců a dalších odborníků, kteří na summit míří, nezpochybňuje klimatickou krizi a její příčinu.

Protest v Lucemburku.
Horníci z Turówa protestují v Lucemburku před soudem i českou ambasádou

Bude tak zajímavé sledovat s čím vystoupí v Glasgow čeští zástupci, protože v ČR je stále populární popírání závažné situace, jejíž viníkem je především člověk. Dobře to bylo vidět během předvolebních diskuzí, kdy se jednotliví lídři doslova báli dotknout tohoto tématu.

Přitom bude globální klimatická krize během následujících desetiletí hlavní silou, která bude ovlivňovat celosvětové dění. Státy na západ od nás včetně Německa jsou několik let napřed v přístupu a plánech, jak si s nastalou situací poradit. Je pro to lepší i pro nás, přestat krizi popírat a začít přemýšlet, jak se s jejími následky vyrovnat a přizpůsobit se. Každá krize je totiž příležitost ke zlepšení, jen musíme chtít.