Voliči v letošních volbách využili šanci a ovlivnili nejen nové složení Poslanecké sněmovny, potažmo vlády, ale také se rozhodli vyjádřit k tomu, co se kolem nich děje. Takovou šanci měli třeba v místním referendu v Chuchelně na Semilsku, které se konalo ve stejném termínu jako volby.

Místní se vyjadřovali k tomu, zdali chtějí, aby město zamezilo další těžbě v čedičovém lomu, který se nachází kousek od domů a stal se oblíbenou vycházkovou lokalitou. Účast v referendu byla sice o něco nižší než ta volební, ale i přesto hlasovalo přes 59 procent voličů. Z nich 81 procent řeklo, že nechtějí obnovení těžby.

Díky vysoké účasti je tak toto stanovisko závazné pro vedení obce, to teď musí vystupovat v souhlasu s přáním většiny. V tomto případě lidé naplno využili možnosti demokratického procesu hlasování, který jim dává zákon. Podobně aktivní byli i voliči při výběru poslanců. Nejen, že přišli k volbách v hojném počtu, , ale také naplno využili možnosti výběru konkrétní osoby tzv kroužkováním.

Nespokojili se tak se stranickým výběrem pořadí kandidátů, ale aktivně rozhodovali o tom, koho konkrétně chtějí jako svého zástupce ve sněmovně. Jestli byla jejich osobní volba správná ,se přesvědčí během následujících čtyřech let. Už teď je ale jasné, že jejich angažovanost a aktivita je dobrá zpráva pro českou společnost, která se evidentně probrala z letargie minulých let.