Uvolněnější atmosféry přirozeně využívají Češi žijící v pohraničí, kteří ve velkých počtech míří na trhy do Vratislavi, polského Těšína a dalších polských měst v dobré dojezdová vzdálenosti od hranic. Pandemie covidu přitom řádí v obou zemích. Proč tedy Poláci mají „normální“ Vánoce, zatímco Češi se musí spokojit s poloprázdnými farmářskými trhy?

V Polsku existuje mnohem větší odpor proti vládním nařízením a lockdownu, který se naplno projevil začátkem roku, kdy podnikatelé a živnostníci hromadně protestovali a odmítali své provozovny zavřít. Navíc odpor proti omezování obchodu a shromažďování v Polsku není spojován pouze s tzv. antivaxery a popírači covidu, jako tomu je v ČR.

Vánoční trhy ve Wroclawi.
Na vánoční trhy vyrazte do Polska. Budete se mačkat, ale stojí za návštěvu

Od začátku pandemie se přitom covidem19 nakazilo přes 3,7 milionu Poláků a s tímto onemocněním zemřelo okolo 86 tisíc lidí. Vláda tak nakonec pod tlakem přistoupila k přísnějším opatřením, které začnou platit 20. prosince.

Většina z nich se ale bude dotýkat pouze neočkovaných lidí. Jestli to bude ke zmírnění pandemie v Polsku stačit, se uvidí až na konci roku. Vláda totiž v poslední době vyjadřuje obavy z budoucího průběhu pandemie. Davy Poláků a Čechů na vánočních trzích ale zůstávají bezstarostné.