Vedení Libereckého kraje se rozhodlo, že od oblastí, kde je nízká proočkovanost obyvatel, vyšle mobilní týmy. Ty budou nabízet jednorázovou vakcinaci proti covidu lidem, kteří doposud s očkováním váhali. Sanitky nejprve vyjedou do vyloučených oblastí v kraji, začínat se bude v Ralsku a později se mobilní očkovací týmy přesunou na Frýdlantsko. To jestli bude tato strategie fungovat, se teprve uvidí, mnozí jsou už teď kritičtí a domnívají se, že to k ničemu nebude. Rozhodně ale stojí za to, to zkusit.

Jde o mnohem vstřícnější strategii, jak ochránit občany před těžkým průběhem onemocnění covid19, než jsou některá restriktivní opatření zakazující vstup do určitých míst neočkovaným lidem. Stále je ale potřeba opakovat, že očkování je ta správná cesta a může to lidem, zvláště těm chronicky nemocným nebo jinak zranitelným, zachránit život.

Vakcína, koronavirus. Ilustrační foto
Mobilní očkovací týmy v kraji vyrazí do akce. Vakcínu dovezou až před vchod

Dobře to ilustrovala nedávno zveřejněná data z jedné z anglických nemocnic. Mezi stovkou aktuálně hospitalizovaných s těžkým průběhem onemocnění covid19 bylo přes 80 lidí neočkovaných a ten zbytek byli lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny. Pokud chce kraj, aby mobilní týmy měly ve vyloučených lokalitách úspěch, měl by kromě sanitek vyslat také někoho, kdo bude vysvětlovat, proč se nechat naočkovat. Nejlépe, aby šlo o někoho místního, komu zdejší lidé věří a koho znají. Jedině tak si budou moci ověřit, že po očkování neshoří v pekle ani se z nich nestanou roboti ovládaní tajným čipem.