Jejich záhonky a domky budou muset zmizet z městských pozemků asi do tří let. Jelikož jsou zahrádkáři v pronájmu, museli s podobnou možností, že se někdy budou muset stěhovat, počítat. Na druhou stranu je plán města, že to s nimi začne řešit až rok před plánovanou stavbou značně neohleduplný.

Vedení Liberce to s nimi měl probrat hned potom, co byla schválena protipovodňová strategie na Lužické Nise. Politická reprezentace si tak proti sobě poštvala nejen zahrádkáře, ale nahrála také opozičním stranám a hnutím, které nebudou váhat a využijí možnosti postavit se za lidi proti vedení města.

Jako první se příležitosti chopili liberečtí Piráti, kteří zatím nejsou ani v libereckém zastupitelstvu. Blíží se ale volby do Poslanecké sněmovny a Piráti se snaží etablovat v krajském městě. Zajímavý rozpor ale přináší fakt, že se Piráti vymezují vůči náměstkovi za Starosty pro Liberecký kraj, když si nedávno na celostátní úrovni odhlasovali, že půjdou s hnutím STAN do volební koalice. Jde o protřelost či politický pragmatismus? Nebo koalice proti Babišovi počítá se spoluprací jen ve sněmovně?