Podle Vladimíra Valenty, ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci, může být jedním z důvodů nízká smrtnost onemocnění covid19, která se pohybuje mezi 0,5 až dvěma procenty. Lidé se nízkých čísel nebojí.

Co si ale podle Valenty lidé neuvědomují je, že covid násobí smrtnost jiných onemocněních a úmrtnost tak poroste. Frustrace z nedodržování vládních nařízení roste mezi všemi, kteří jsou z pozice jejich funkce zodpovědní za určitou skupinu obyvatel.

Hejtman Půta tak například tzv. popíračům koronaviru doporučil, aby se přihlásili jako dobrovolníci do některého ze zařízení sociální péče a viděli na vlastní oči, co koronavirus dokáže.

Oba se s Valentou shodli na tom, že ani lockdown není zaručenou cestou, jak nárůst nakažených zmenšit, pokud ho nebudou lidé respektovat. Na Jaře si mnozí vládní představitelé vypůjčovali Izrael jako případ hodný následování.

Dnes by se opět hodilo se podívat na situaci v židovském státu. Lockdown, který omezoval lidi, kteří mohli jen na kilometr od jejich bydliště, tam zafungoval.

Izrael tak mohl přistoupit k rozvolňování mnohem dříve než původně plánoval. Tisíce nakažených se podařilo zmenšit na stovky denně. Místo až v lednu se tak otevřely pláže a některé obchody už v říjnu. Čím dříve se omezí pohyb v ČR, tím rychleji se budeme moci vrátit k normálnímu životu. Myslete na to, až lockdown tento týden vyhlásí.