Mnoha místním se při prvním spuštění sirén vybavily vzpomínky na rok 2010, kdy stejnou oblast zasáhly ničivé povodně, které za sebou zanechaly spoušť a škody za několik miliard korun. Obce na Frýdlantsku se z následků velké vody vyrovnávaly několik let.

Jak vypadaly povodně na Frýdlantsku.
Frýdlantsko zaplavila voda. Lidé sčítají škody a připravují se na velký úklid

Díky velkým investicím do oprav mostů, koryt a nejbližšího okolí řek, stejně jako do budování protipovodňových opatření, se neopakovala katastrofická situace a řeka neměla takovou ničivou sílu. V malé osadě Víska ochránil domy a jejich obyvatelé protipovodňový val.

Při jeho budování přitom zaznívala často kritika od místních, že se jedná o megalomanskou stavbu, že je příliš drahá a že poničí ráz zdejší krajiny. Nyní nastal pocit satisfakce pro ty, kteří stavbu iniciovali. Val totiž splnil svůj účel a ochránil malou osadu před zatopením.

Na Smědé ve Frýdlantě byl v 10.30 vyhlášen první stupeň povodňové aktivity.
VIDEO: Situace na Frýdlantsku je stabilní. Úpravna vody v znovu funguje

Na okraji vesnice vzniká další stavba, která by měla pomoci zadržet vodu v krajině. Tzv. poldr za 71 milionů se ale opět stal terčem kritiky. Zaznívají přitom stejné argumenty jako při stavbě protipovodňového valu. je příliš velký a příliš drahý. Víkendové povodně, ale ukázaly, že je potřeba. Místní ho však asi ocení, až při příštích povodních, kdy díky němu nebudou mít vodu ve sklepě a na zahradě.