Parkování je problémem většiny měst v České republice. Většinou není míst k odstavení vozidla dostatek, jinde je zase poplatek za parkování příliš vysoký a v některých případech je parkování vyhrazeno jen pro držitele speciálních karet. V Liberci se řeší situace s parkováním dlouhodobě, město většinu parkovacích míst zpoplatňuje a chystá výstavbu parkovacího domu, který by ulevil centru a lidi „donutil“ využívat více hromadnou dopravu.

Parkování je v ulici Alšova dočasně zakázáno.
Zákaz parkování u zoo lidé nerespektují, značky někdo dokonce ukradl

Jenže řidiči nepřestanou kvůli nedostatku parkovacích míst jezdit autem. Situace tak berou do vlastních rukou a parkují, kde se dá. To je i příklad návštěvníků liberecké zoo, kteří dojedou až ke vchodu a tam zjistí, že nemají kde zaparkovat. Další komplikace nastanou, když se do toho ještě připlete rekonstrukce tramvajové trati a místa, kde se normálně dá zanechat auto, zmizí. Většina návštěvníků se ale zákazem nenechá odradit a auto u zoo stejně zaparkuje. Pravděpodobně si ani neuvědomí, že mohou způsobit komplikace a to takové, že třeba v ulici s odstavenými auty neprojede autobus městské hromadné dopravy.

Běh okolo zoo – 4. ročník
FOTO: V zoo se běželo pro ptáky. Závodníci podpořili kampaň Silent Forest

Pořádek pak musí zjednat strážníci, kteří rozdávají pokuty, jenže peněžitý trest za porušení zákazu parkování situaci v ten daný moment také nevyřeší, a tak přijde na řadu odtah. To znamená další peníze pro řidiče, který zaparkoval tam, kde neměl, protože jiná alternativa neexistovala. Co pak s tím? Jak se ukázalo, ani nelegální odstranění značek se zákazem není řešením. Vandalům, jak frustrované řidiče, kteří vzali situaci do vlastních rukou, nazývá policie, hrozí trest a značky se na místo stejně hned vrátily. V současné době se jeví jako ideální řešení chůze. Projdete si krásnou Masarykovu třídu, nebudete muset náročně hledat volné místo k zaparkování a nezkomplikujete cestu do zoo ani lidem v MHD.