Mnohem více než předpovědi počasí by ale měli restauratéři sledovat nařízení vlády a ministerstva. Stát totiž provoz venkovního sezení dlouho ladil a měnil. Ještě před dvěma týdny to vypadalo, že zahrádky budou bez obsluhy. To už ale teď neplatí. Co platí jsou přísná pravidla, které by měli provozovatelé i zákazníci dodržovat.

Lidé musí sedět 1,5 metru od sebe, tedy pokud nesedí u jednoho stolu. Pokud ano, může jich být maximálně deset, ale v tom případě se nesmí družit s ostatními zákazníky. Roušku mohou sundat při jídle nebo pití , ale pouze na dobu nezbytně nutnou. Personál musí udržovat minimální kontakt se zákazníky a po každé návštěvě vydezinfikovat stoly a židle. Objednávání a servírování jídla a pití na zahrádkách není nijak omezeno.

Pro případ, že si nevíte rady, jak se správně chovat, připravilo ministerstvo zdravotnictví infografiku s pokyny s názvem Do restaurace bezpečně. Ze strany ministerstva není nijak omezená otevírací doba. Je tedy možné, že se někteří jedinci dostanou do stavu, kdy pro ně bude obtížné chodit, natož dodržovat epidemiologická a hygienická zařízení. Doporučuje se tak respektovat pokyny a nařízení obsluhy, která podobně jako roušky ochrání vás i ty ve vašem okolí.