Liberecký podchod pod železniční tratí, který spojuje Doubskou ulici s ulicí 28. října by se měl dočkat opravy. Využívají ho obyvatelé Horního Růžodolu, studenti gymnázia v Jeronýmově ulici nebo návštěvníci Home Credit areny. Pravděpodobně všichni by se shodli, že je to „díra“ a je potřeba s tím něco udělat. Podchod je totiž nízký, tmavý, špinavý a na jeho konci jsou vysoké schody.

„Když tudy chodím, tak se necítím příjemně, podchod je stísněný a zatuchlý, nikdy nevím, co tam na mě vyskočí,“ popsala například svoji zkušenost studentka Lenka Procházková.

Šéfredaktor Libereckého deníku a editor Týdeníků Libereckého kraje Petr Vodseďálek.Zdroj: Deník / Petr VodseďálekMěsto spolu se Správou železniční dopravní cesty se teď rozhodly, že podchod zrekonstruují. Rozšíří ho až na 5 metrů, zvýší na 2,5 metru a jeho délku zkrátí o 10 metrů, navíc ho nově osvítí. Dalo by se říci hurá, bude to určitě změna k lepšímu.

Podchod pod železniční tratí nedaleko liberecké areny.
Částka na opravu podchodu u arény je vysoká, město chce sehnat dotaci

Jenže to má jeden háček, rekonstrukce podchodu je vyčíslená na 52,5 milionu korun. Město by mělo zaplatit přibližně 16,5 milionu. To je v poměru k celkovým nákladům málo, jenže v současné době jsou to peníze, které by se daly využít jinde a lépe. Přesvědčeni jsou o tom někteří opoziční zastupitelé, ale i lidé, kteří podchod využívají. „Že jste o tomto problému v soupisu priorit města neslyšeli? Nevadí. Že se stále všude mluví o tom, jak město nemá peníze právě ani na řešení havarijních stavů ve vlastním majetku? Evidentně také nevadí. Ono je totiž možné na tuto otázku čerpat dotace, a tak neřešme, zda to je to hlavní, co město potřebuje, nebo ne,“ napsala Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem.

Nelze s ní než souhlasit. Zvlášť když slyšíte, že příspěvkovým organizacím města, jako je ZOO nebo divadlo, chybí peníze, odkládají opravy a nemají peníze na zvýšení mezd. Lidé by v takovém případě měli mít přednost před podchodem. Pokud má město volných 16,5 milionu, mělo by do podchodu nainstalovat nová světla,možná ho vymalovat a zbylé peníze poslat, tam kde jsou opravdu potřeba.