Liberec se stal mekkou filmařů, ať už českých či zahraničních. Radnice a náměstí, muzeum či vlakové nádraží a řada dalších libereckých míst na čas získaly jinou podobu díky filmovým kulisám a staly se natáčecím dějištěm. Poklidné filmařské vody rozvířili tvůrci šestidílného seriálu Zrádci, když natáčení podmínili třímilionovým příspěvkem ze strany města. Zatímco v jiných městech to patří k běžné praxi, Liberec se s pobídkou setkal poprvé a jeho zastupitelé napodruhé schválili upravenou žádost. Město ze svého rozpočtu vyčlenilo částku 1,4 milionu korun a natáčecí štáb stráví v libereckých ulicích 25 dnů. Seriál o drogové mafii se stal prvním, finančně podpořeným filmovým projektem.

Jiří Louda.

Někteří zastupitelé i část veřejnosti se postavila proti filmovým pobídkám. Argumentují tím, že záruka hladkého průběhu natáčení pomůže více než finance. Jiní se dožadují investic např. do opravy silnic, chodníků či zeleně. Podpora kultury ze strany města je rozhodně důležitá. Otázkou zůstává, zda právě investování do filmových projektů představuje ideální cestu. Máme tu divadlo F. X. Šaldy jakožto příspěvkovou organizaci města, které se po letech konečně dočkalo modernizace topení a klimatizace, či chátrající Kino Varšava.

Na druhou stranu seriál Zrádci představuje zajímavý projekt a bude s ním spojena řada doprovodných propagačních akcí jako autogramiáda herců či exkluzivní předpremiéra. Tvůrci zde utratí navíc kolem sedmi milionů (náklady na celou sérii jsou 75 milionů korun) za dopravu, kompars, pronájem atd. Městu se sice částka nevrátí, ale bude profitovat místní ekonomika. Pobídky určitě nelze označit za utracené peníze, ale z podpory filmových projektů se nesmí stát precedent a zastupitelé by vždy měli u každé z nich zvážit, zda daný projekt městu a místním přinese nejen finance, ale i „slávu“.