Co útočit, bude zuřit, jak ukazují data ze zemí, kde s ním bojují již delší dobu. Ještě se ani náhodou nedostali do nejlítějšího boje, ale už teď při tom všem Češi dokazují, jak se dokážou v nouzi semknout. Nespravedlivé by ale bylo zapomenout na komunity žijící mezi námi. V boji totiž našincům pomáhají i národnostní menšiny. Některé nepřehlédnutelně.Doslova jako maják září v boji proti koronaviru komunita vietnamská. Před nedávnem komunita přehlížená, opomíjená, na niž spousta „pravých“ Čechů pohlížela skrz prsty, před lety jsme byli svědky i toho, že se Vietnamci stávali obětí útoků rasistických Čechů. A to přesto, že zachránili malé obchůdky ve stovkách českých vesnic.

A že jsme se rádi přizpůsobili velkorysým otevíracím dobách v jejich večerkách.Teď nám naplno dokazují, že jsou v tom s námi všemi, že jsou jedněmi z nás neoddiskutovatelně. Rozjeli srdíčkovou kampaň, která zasáhla celou naší republiku. Dveře a výlohy vietnamských obchodů zdobí červená srdíčka. Ty znamenají, že lékařům, sestřičkám, vojákům a pracovníkům IZS tady podají kávu, čaj nebo další nealko nápoje zdarma. Velký čin, který zasáhl srdce nejen těch, kteří si na nabídnutou kávu zdarma skočí.V Jablonci zase založily vietnamské dívky dobrovolnickou skupinu k šití roušek. Šijí pro nemocnici, ale i pro Jablonečany, kteří k nim zajdou. Bojují efektivně, vždyť mohly načerpat informace ze své rodné země, která boj s koronavirem z Číny už jednou vyhrála.

Bohužel se vrátil zadními dvířky, rozuměj z Evropy. A propó, dovezl ho sem i jeden Čech. Tyhle naše dívky nemají jediné – asi jako všechny šičky po celém světě shánějí vhodný materiál, za který jsou ochotny roušku poskytnout. Vietnamci dnes vyučují ze solidarity a dobrovolnictví nejednoho Čecha. Náleží jim za to obrovský dík a pořádný kus uznání. A hlavně přijetí do naší společnosti. Naopak bychom měli ze společnosti vykořenit ty, kteří na vietnamskou komunitu budou pohlížet pokřiveně i nadále.