V domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem, které jsou zřizovány krajem, je v současné době neobsazeno 17 lůžek z celkové kapacity 589 lůžek. Průměrná čekací lhůta se pohybuje od šesti do osmi měsíců a závisí na počtu žádostí.

Jako alternativa tak v městě pod Ještědem vzniká komunitní bydlení pro seniory Rezidence RoSa. Každý obyvatel má v domě svou bytovou jednotku, za kterou platí nájem podle velikosti bytu. Součástí bude i Centrum RoSa, které nabídne obyvatelům i lidem z okolí služby a možnosti využití volného času.

Vizuál Rezidence RoSa Liberec.
Ve stáří nebýt sám. V Liberci finišuje stavba komunitních bytů pro seniory

Výhodou komunitního bydlení je kombinace vlastního osobního prostoru a zároveň možnosti setkávání se se svými sousedy. Důraz je také kladen na samostanost a odpovědnost seniorů. Ti, pokud budou chtít, mohou využít pohotovostní asistenční služba. Na asistenty se mohou obyvatelé obrátit při momentální potřebě, ať už se jedná o neschopnost otevřít pet lahev či nedosáhnutí na horní poličku skříně. Nicméně tím jejich kontrola končí, pokud si to nebudou senioři přát. Součástí bytů je také vývod na pračku v kuchyni i koupelně, což opět vede k posilnění zodpovědnosti a zároveň pocitu, že se o sebe dokážou sami postarat. Ne všichni senioři totiž chtějí trávit své dny na lůžku, koukáním na televizi a nechat se opečovávat jinými.