Důvod je prostý. Finance. „Za posledních 15 let jsme hrubě podinvestovaní a jsme v situaci, kdy dostáváme peníze, které nám nepokryjí ani provoz zoo“ přiblížil její ředitel David Nejedlo. Obě zahrady totiž mají nadregionální význam a jejich návštěvníci jsou převážně mimoliberečtí. Naopak v domovech pro seniory pobývají především klienti z krajského města. To posílí oblast péče o své seniory.

Plánovaný převod organizací dokládá užitečnost spolupráce mezi Libereckým krajem a městem Liberec. Navíc v oblasti kultury. Ta je takovou Popelkou, na které se finance často nedostanou. Kraj se zavázal od roku 2022 přispívat na investice a opravy Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Město zase přispěje každý rok na investice a opravy zoologické a botanické zahrady. Kromě toho podpoří také pravidelným příspěvkem činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Zoologická a botanická zahrada, liberecká divadla, galerie, muzeum či knihovna patří k významným stánkům kultury a vzdělávání a zaslouží si co nejlepší podmínky pro rozvoj. Navíc po skončení epidemie a bezpečnostních opatření se počítá s tím, že veřejnost začne zažehnávat hlad po kultuře. A byla by ostuda, kdyby neměli takové možnosti a z institucí odcházeli s pocity zklamání a zmaru.