Samozřejmě za dodržení přísných bezpečnostních podmínek, protože nakupování lokálních surovin od malozemědělců pod širým nebem je mnohem nebezpečnější než v nákupy v přeplněném supermarketu.

Organizátoři farmářských trhů se rozhodli plánovaného uvolnění využít a uspořádat tento druh akce, která často představuje pro její účastníky jedinou šanci, jak dostat své produkty k zákazníkům. Přesto na ně mohou pozvat jen ty, kteří nabízejí potravinářské výrobky, květiny a osivo.

Drobní řemeslníci mají prostě smůlu. Mohou se přeci spolehnout na nulovou podporu ze strany státu. „V jiných zemích těmto malým výrobcům stát pomáhá cíleně, protože ví, že jsou solí, tradicí i duší země, stejně jako většina umělců. U nás to je přesně naopak,“ netajil své rozhořčení Libor Uhlík, který organizuje farmářské trhy v České Lípě a Litoměřicích.

O pravdivosti jeho slov svědčí, že řada farmářů, pěstitelů a řemeslníků přerušila své živnostenské listy a jmenovaní šli pracovat do továren. Zda je obnoví, ukáže až čas. Otázka je, aby nebylo v tu dobu už pozdě…