Dvě důležité zprávy proběhly minulý týden médii. Liberecký krajský úřad dal zelenou výstavbě nové silnice, která by měla zlepšit a zrychlit spojení Liberce a Frýdlantského výběžku. Druhou zprávou bylo oznámení o otevření lomu na štěrkopísek nedaleko obce Krásný Les. Obě informace vyvolaly mezi lidmi emotivní reakce.

Šéfredaktor Libereckého deníku a editor Týdeníků Libereckého kraje Petr Vodseďálek.Zdroj: Deník / Petr VodseďálekNedostatečná infrastruktura je problém, na který si stěžují podnikatelé i vedení Frýdlantu. Ti rozhodnutí krajského úřadu přivítali, obyvatelé, přes jejichž území má nová silnice vést, ale nebyli tak nadšení a už přemýšlí, jak nejúčiněji proti stavbě bojovat. Podobně polarizované byly reakce na těžbu v Krásném Lese. Místním se to nelíbí, vidí už totiž desítky nákladních aut, která budou brázdit chatrné silnice při převozu materiálu. Ani vedení Frýdlantu a přilehlých obcí není nadšené, dokonce mluví o drancování zdejší krajiny. Z těžby štěrkopísku totiž nijak nebudou profitovat místní, materiál se zde vytěží a prodá jinde.

Co tedy s tím? Blýská se Frýdlantsku na lepší časy nebo jde jen o byznys, ze kterého budou profitovat jen ti, kteří se na něm budou podílet? Všichni, kteří ve Frýdlantském výběžku žijeme, víme, že žijeme takzvaně na okraji. Nejsou tu pracovní příležitosti, většina pracujících dojíždí do Liberce a podnikatelé zase postrádají kupní sílu, která by je uživila. Na druhou stranu je tady krásné prostředí, divoká příroda, řeky a rybníky, historická architektura a domy, které pomalu vstávají z popela.

Významné projekty jako je výstavba důležité silnice nebo těžba, která má probíhat 20 let, by měly přinést obyvatelům Frýdlantska užitek. Silnice určitě přinese uvolnění obcím, přes které denně projíždí tisíce aut, a pomůže lidem, kteří denně dojíždí za prací. Otevření lomu přinese užitek pouze majiteli. Už tak zkoušená příroda dostane další ránu a lidé, kteří se bojí o vodu kvůli nedalekému Turówu, si budou muset zvykat na hluk, prach a fakt, že o vodu možná přijdou dříve, než si mysleli.