Možností je víc. Například Luna, která stojí na sídlišti Kunratická přímo na konečné městských autobusů, se úpadku bránila docela statečně. Původně byla pro místní obyvatele chloubou. Nabízela samoobsluhu, lékárnu, čistírnu, knihkupectví, drogerii nebo hračkárnu. Po tom, co byl na druhé straně panelové výstavby postaven nový supermarket, to šlo ale s Lunou z kopce. Obchody postupně zavíraly a zájem zákazníků už se nepodařilo obnovit. Po několika letech přežívání je tak celý komplex na prodej za 36 milionů korun. Realitní kancelář radí potenciálním zájemcům s ohledem na atraktivitu lokality objekt zbourat a nahradit novostavbou. Ve stejné situaci je i obchodní komplex v Pavlovicích na Letné, který je na prodej za 20 milionů korun. Podobný osud postihl i komplexy na jiných libereckých sídlištích. Například Korint na Broumovské nebo Horizont na Gagarinově. Sice nejsou na prodej, ale obchodů ubylo a jejich majitelé stále nabízí nevyužité prostory k pronájmu, přitom stav budov se stále zhoršuje.

Přitom existují i pozitivní případy, jak by se dalo obchodním centrům uprostřed velkých sídlišť vdechnout nový život. Jedním z nich je dům služeb na Králově Háji, který byl před několika lety zrekonstruován a zmodernizován. Zázemí v něm našla Střední škola gastronomie a služeb, která tady provozuje kadeřnictví nebo jídelnu, kde rozhodně o zákazníky nemají nouzi. Dalším příběhem s dobrým koncem je případ Gusta v Rochlicích. Budova prošla výraznou stavební úpravou a kromě pivnice, pizzerie nebo samoobsluhy tu najdete i veterinu.

Developeři a investoři si totiž často na rozdíl od dlouhodobých majitelů uvědomují obrovskou kupní sílu, kterou sídliště nabízí. Jen je potřeba dobře odhadnou potřeby a tužby deseti tisíců lidí, kteří na dohled od obchodních center bydlí.