Není tomu tak dávno, kdy regionální pobočka Hnutí OBRAZ v Liberci promítala na náměstí záběry z českých klecových chovů, odkud pochází 90 % českých vajec. Liberečané mohli spatřit slepice odrané z peří až na kůži, malé přeplněné klece a nosnice stojící na drátěné podlaze nebo na rozkládajících se tělech slepic. A kromě toho také podepsat petici proti chovu slepic v klecích. Hnutí se rozhodlo po předchozím úspěchu v podobě prosazení zákazu kožešinových farem zaměřit na klecové chovy a během letošního roku chce dosáhnout zákona, který by je zakázal. Spouští kampaň Slepičí tour, do které se zapojila široká veřejnost. Jak to funguje?

Přihlášený dobrovolník se vyfotí s jednou z plyšových slepic u dominanty svého města a odpoledne slípku doveze dalšímu v pořadí. Cíl kampaně je jasný: ukázat politikům, že česká společnost vyspěla na takovou úroveň, že jí není lhostejné utrpění jiných živých tvorů. Podle členů této neziskové organizace degraduje chov v klecích živá zvířata na stroje na vejce bez ohledu na míru utrpení. Drůbežáři se ale kritice brání a poukazují, že do přestavby technologií už museli investovat před rokem 2012, když začala platit eurosměrnice pro tzv. obohacený klecový chov.

Kamu.
Bojují proti klecovým chovům. Slepičí velvyslankyně dorazí i na Liberecko

Nicméně budou muset reagovat na veřejné závazky velkých obchodních řetězců jako jako Lidl či Globus. Slíbily, že nejpozději do roku 2025 přestanou prodávat a ve svých výrobcích používat vejce z klecových chovů. Zda se podaří politiky přesvědčit, ukáže teprve čas, jelikož kampaň odstartuje koncem května. Jako inspirace či vzor mohou sloužit sousední země. V Rakousku je klecový chov zakázaný, a v Německu počet držených slepic v klecích klesá na minimum. To, že téma klecových chovů rezonuje i v liberecké společnosti, dokazuje naplněná kapacita tour a zapojení dobrovolníků z Libereckého kraje. Nikoho nelze násilím nutit, aby finančně přispěl nebo se aktivně zapojil, ale zamyslet se nad utrpením těchto zvířat a případně podepsat petici je to nejmenší, co může udělat pro zlepšení jejich životních podmínek.

Ano, klecový chov je špatný a zákon by ho měl zakázat, ale v tomto případě by měli politici myslet i na chovatele a na to, jaký bude mít zákaz na ně dopad. Jako možné řešení se nabízí finanční kompenzace, ať už od státu či z fondů Evropské unie, jako tomu bylo u zrušení kožešinových farem.

Klecový chov slepic v České republice.
FOTO, VIDEO: Utrpení slepic z klecových chovů ukážou i v Liberci