Dnes už vím, že to tak úplná pravda není; patrně nejdůležitějším hnacím motorem těchto exhibicionistických občanů je jejich úporná snaha prosazovat provokativní hypotézy s fantasmagorickým podtextem a co nejčastěji se vyskytovat nejlíp v jasně zaostřených detailech na obrazovkách všech možných a většinou nemožných televizí.

Uvedu jen namátkou dvě poměrně prominentní české politické ikony - hlavu státu Václava Klause a virtuálního senátora Jaroslava Kuberu, který je zároveň i primátorem Teplic v Čechách.

První z těchto dvou celebrit, se svým image důstojného profesora, v podivném obluzení sní, že se stane renomovaným klimatologem a zaníceně na všechny světové strany, od Bruselu po New York tvrdí, že přece žádné globální změny klimatu nenastaly, jelikož jde pouze o lobování levicových environmentalistů a že vše, co se děje kolem počasí, závisí výhradně na ekonomice, neomylné ruce trhu a svobodě lidstva.

Pan prezident dlouhodobě odmítá názor, že za globální oteplování může chování člověka.

„Komunismus vystřídalo nebezpečí ambiciózního environmentalismu. Tato ideologie pod hesly o ochraně Země – podobně jako staří marxisté – se snaží nahradit svobodný spontánní vývoj lidstva jakýmsi centrálním (nyní globálním) plánováním celého světa,“ uvádí ve svém dopise kongresmanům USA další svoji tezi.

Spontánní vývoj lidstva – to je lapidárně řečeno nechat dál řádit hladomory, ať každý den umírají hlady a na průmyslovými karcinomy způsobené smrtelné choroby miliony lidí? Spontánní vývoj lidstva je, že necelé čtyři stovky nejbohatších lidí světa si vydělají ročně víc, než dvě a půl miliardy těch nejchudších…?

A že vlastně ani žádné potíže s globálními změnami počasí se nevyskytují, i když zeměkouli zmítají tornáda, uragány, skleníkové efekty, ozónové díry, zběsilé tání ledovců, navíc Arktida má roztát do šesti roků. Nic se opravdu neděje, i když už zmizelo tolik arktického ledu, jenž svojí rozlohou představuje asi deset Velkých Británií? Přesto prý není žádné celkové oteplování naší planety, i když se radikálně mění roční období a po podzimu se málem ihned dostavuje jaro, což má za následek zvyšování hladiny moří a oceánů i katastrofální záplavy a totální zmatek ve vegetačních obdobích flory.

Pan Klaus tvrdí, že s globálním počasím už bylo zle před stovkami let a nebere na vědomí, že na rozdíl od sedmnáctého a jiných dávných století nebrázdily oblohu Zeměkoule statisíce letadel, chrlících tuny a tuny nejen oxidu uhličitého, že před dvěma sty lety byla zemská kůra zatížena jen zlomkem současného množství tepelných elektráren, železáren a dalších karcinogenních průmyslových monster.

A nemíní si ani připustit, že ročně na tyto úkazy ,nesvobody lidstva a demagogie environmentalistů´ doplácejí miliony lidí svými životy nebo ztrátami majetku a střechami nad hlavou. Pan prezident má však asi vlčí mhu nebo klapky na očích a pořád žije v (ne)reálném světě čistých špinavých peněz a své unikátní kuponové privatizace, jež stvořila též podnikatelské génie typu Interpolem stíhaného podnikavce Koženého a dalších.

A příroda poskytuje důkaz nad jiné jasný; množství ledu, které Grónsko ztratilo za poslední rok, odpovídá dvojnásobku veškerého ledu v Alpách, anebo vrstvě vody hluboké 800 metrů, která by pokryla Washington DC. Vědci zjistili, že velikost oblasti, z níž led odtál, byla v roce 2007 o deset procent větší než na posledních sledovaných záznamech z roku 2005.

Grónsko má rozlohu asi čtvrtiny Spojených států a 80 procent jeho plochy je, resp. bylo pokryto ledovou vrstvou. Na tomto ostrově je, resp. byla dvacetina všeho světového ledu. Kdyby roztál úplně, odpovídalo by to globálnímu zvýšení hladiny moří o 6,4 metry.

„Pro mě je celá (Evropská) unie jeden velký socialistický moloch. Když se rozpadne bez války, tak to budu považovat za úspěch…"

Konstatuje pozoruhodný pseudoexpert - excentrik přes zvyšování platů politiků a kouření, jimž je teplický primátor a senátor v jedné osobě Jaroslav Kubera. Žije ve své virtuální realitě a vykouří silou fabriky tři dvacítky cigaret denně, na protest proti zákazům cigaretového zamořování v budovách státní správy si udělal kuřárnu ve vlastní kanceláři, kam zve i ostatní ,diskriminované´ závisláky na nikotinu. A provokativně si na počkání zapálí, kde se dá, aby tím dal jako sebestředný narcista rázně najevo, že zákazy proti kuřákům jsou diskriminací a porušováním jejich svobod a lidských práv.

,,Dneska nám zakážou kouření a zítra někdo přijde s tím, že vypít deset piv denně je nesmysl. Nebo proč vlastně souložit, když to není za účelem zplození potomka. Teď se tomu smějeme, ale jenom do chvíle, než se z toho zrodí nový totalitní režim,“ zní další verbální perla pana Kubery, jak se s ní svěřil nejmenovanému bulváru.

Kouření je pro něho náboženstvím… V EU jsou podle něj prý všichni zastánci lidských práv, proto členové jeho náboženské společnosti kuřáků prohlásí cigaretu za součást svého náboženského rituálu a během mše v jejich kostele, jimž je pro ně hospoda, budou kouřit cigarety. Nikdo si pak z EU netroufne jim zakazovat tuto činnost, protože náboženská svoboda je jedním ze základních atributů listiny práv a svobod…

Říká pan senátor a neustále velkoústně vykřikuje další své ,objevy´, a kdyby mu v tom nebránily obavy ze ztráty hlasů svých voličů, tak by řekl, co už má dávno na jazyku, že kouření cigaret je v podstatě neškodný jev, který nezpůsobuje rakovinu plic, ani jiných částí lidského organismu. Že není pravda, že by byly vynakládány mimořádné sumy peněz daňových poplatníků na léčbu chorých kuřáků, natož aby následkem kouření lidé předčasně umírali.

Že víc peněz jde na podporu tabákového průmyslu, než na protikuřáckou osvětu… Tragické číslo, že z českých pacientů zemře každý čtvrtý na rakovinu, z toho každý druhý na následky asfaltem a nikotinem zničených plic, by nejradši bral jako výmysl zaujatých statistiků a ideologickou diverzi ,protikuřáckých agresorů´.

A čím zdůvodnil svůj platový návrh, aby čeští poslanci dostávali 275 tisíc Kč měsíčně…?

,,Proč by to nebylo adekvátní, když všude jinde rostou platy o pět procent? Lidi si musí zvyknout, že to tak je. Samozřejmě, uklízečce se to bude zdát hodně, ale průměrný manažer malé firmy o pětadvaceti lidech bere třikrát nebo čtyřikrát tolik co my, politici,” hájí imaginární růst svého platu tento pan senátor za ODS.

Ano, má pravdu, znám několik průměrných manažerů malých firem o pětadvaceti lidech, kteří brali až čtyřikrát víc, než pan Kubera, tedy bratru čtyři sta tisíc korun měsíčně. Problém této zaručené pravdy tkví v tom, že dnes je těch několik hrdinů českého veksláckého manažerství nezvěstných, možná na Bahamách, v Jihoafrické republice, na dně Orlíku či ve Valdicích, Heřmanicích a na Mírově. Jeden pravidelně lyžuje v rakouských Alpách.

Nejvíc si zadělal pan teplický primátor na trapas, když prohlásil, že spíš bude europoslancem za Albánii, než by se profesor Švejnar stal českým prezidentem. Pan Švejnar mu proto přinesl na setkání se senátory ODS dárek - Albánsko-český slovník. Inu, nikdy se neví, jestli ho nemůže jednou využít. I když, myslím si, že pan profesor Švejnar má mnohem větší šanci se stát hlavou státu ČR, než pan Kubera čímkoliv za Albánii…

Takže, proč se tedy nestát významným politikem. To se to potom i navzdory ,nízkým příjmům´ zviditelňuje, kde se dá, i když pouze donquijotským bojem proti ,protikuřáckým agresorům´ a chatrnými verbálními konstrukcemi, jimiž se tak lehce ohlupuje prostý lid v podzámčí i podhradí.

Břetislav Olšer, spisovatel