Velká výhoda spočívá v individuální péči. Tento přístup je vhodný i u jedinců pocházejících z množírny a jejichž socializace by byla v klasickém útulku nereálná. Na druhou stranu se spolek musí potýkat s nedostatečnou kapacitou při příjmu většího počtu zvířat, jako např. vrhy mláďat či zvířata, která se s ostatními nesnesou. Patří sem i případy vyžadující akutní příjem, kdy není čas na obtelefonování poskytovatelů dočasných péčí a čekání na jejich reakci.

Psí útulek. Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Radek StrnadJak to změnit? Členové spolku přišli s jasnou vizí, která zní: musíme vybudovat azyl jiného typu než klasický útulek. Díky tomu by se předešlo kapacitním problémům a spolek by získal nové a kvalitní zázemí. V ideálním případě by se mělo jednat o stavení, které je možné zrekonstruovat a rozdělit na několik místností. Jeho nákupní cena by neměla přesáhnout milion korun. Součástí azylu by se staly výběhy pro psy, venkovní voliéry pro kočky a administrativní zázemí.

Je opravdu další útulek na Liberecku potřeba? Množírny a nezodpovědní majitelé koček, kteří nevyužívají kastračních programů, dokazují, že ano. Doba pokročila a pro likvidaci koťat utopením, v kamnech či jako svačina pro slepice by nemělo být v 21. století místo. Stejně jako pro nezodpovědné majitele, kteří opustí své psí miláčky při prvním náznaku komplikací či prostě jen kvůli vlastnímu pohodlí. Místní útulek není nafukovací a navíc na řadu případů nemá prostor ani čas.

Na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci vystoupili Police Symphony Orchestra v rámci benefičního koncertu na podporu spolku Šance zvířatům
Liberecký spolek chce vlastní útulek. Koncertem je podpořil i buskerský orchestr

Z hlediska financí nelze využít žádné dotace jak od města či z kraje a crowdfundingová kampaň představuje časovou i finanční zátěž. Členové spolku mají vlastní civilní zaměstnání a péči o zvířata se věnují ve volném čase. To nejmenší, co tedy lze udělat, je ocenit jejich snahu a dobrý nápad přispěním na transparentní účet. Zájem veřejnosti o projekt dokazuje již vybraná částka. Vždyť i opuštěná zvířata si zaslouží zázemí, které bude vyhovovat jejich potřebám.