„Není to v podstatě nic nového, škola je zaměřená na kreativní předměty dlouhodobě,“ popsal ředitel školy Jaroslav Vykoukal. „Tato nadstavba ke studiu ale poskytuje kreativně založeným dětem ještě více prostoru pro sebevyjádření a rozvoj,“ doplnil. Nové prvňáčky tak čeká řešení výtvarných, hudebních i dramatických projektů, lekce tvůrčího psaní nebo rozšiřování čtenářské gramotnosti. Podobná průřezová výuka v Liberci zatím chybí, od příštího roku by ji mohla začít využívat první třída, tedy přibližně 25 dětí.

„Jedná se o rozšíření, nikoliv nahrazení normální výuky,“ řekla učitelka školy Miloslava Čechlovská. „Jen se snažíme provázat tvořivé činnosti i do výuky ostatních předmětů,“ vysvětlila. Škola Aloisina výšina sklízí za hudební i výtvarný talent svých žáků četná ocenění. V loňském roce byl například místní pěvecký soubor vybrán pro uctění památky obětem vypálení Lidic.

Funguje zde výtvarný ateliér Vohryzek, známý flétnový soubor Osminky a desítka dalších pěveckých a hudebních sborů. „Do všech těchto sborů a kroužků se žáci hlásí dobrovolně,“ upozornil ředitel Vykoukal. „V ateliéru Vohryzek řešíme i přebytek zájemců a musíme některé odmítat. O naší škole se říká, že je šedivá a sídlištní. Každý, kdo tu byl, ale ví, že to tak není,“ uzavřel.