Vážení čtenáři,
ačkoli se to může zdát jako dlouhý čas, do libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování zbývají už jen dvě třetiny roku. A před námi je ještě mnoho práce. A když říkám před námi, nemyslím tím jen město, nebo Organizační výbor, ale také všechny Liberečáky a vlastně všechny Čechy.

V polovině února se do Liberce sjedou nejlepší lyžaři celého světa a záběry z Vesce, Ještědu, ale i náměstí Dr. Edvarda Beneše budou k vidění na různých televizních stanicích v Evropě, Americe, ale také například v Japonsku a bůh ví, kde ještě jinde. Nedovedu si představit lepší příležitost, jak k nám pozvat turisty, ať již na zimní nebo letní sezonu, jak nalákat nové investory, nebo prostě jak ukázat Liberec a jeho okolí – jak se pochlubit.

Mistrovství je pro nás všechny velkou šancí a my bychom ji neměli promarnit. Mluvil jsem v uplynulých letech s mnoha sportovci a od jisté doby se jich ptám, co udělá z mistrovství úspěšnou akci, na kterou rádi vzpomínají oni i diváci.

Často mne jejich odpověď překvapila. Čekal jsem dlouhé povídání o připravených sportovištích, logistickém zvládnutí akce nebo o ubytování a stravě. Mýlil jsem se. Většina z nich jako první a hlavní zmiňovali atmosféru, která panovala v místě konání závodu – to, kolik lidí bylo na trati a fandilo, to, jací lidé byli ve městě a jak všechny sportovce přijali…

Byl bych proto rád, kdybychom i přes všechny „porodní problémy“, kterými příprava mistrovství prošla, byli hrdí na jedinečnou příležitost hostit takto významnou akci. A také, kdybychom svou hrdost uměli vyjádřit svým proaktivním přístupem. Byl bych velmi rád, kdyby se Liberec a Liberečáci zapsali do srdcí nejen těch, kdo budou přímo v městě pod Ještědem, ale také všech, kdo se do něj podívají prostřednictvím televizních obrazovek.

Není to cizí mistrovství, není to něčí mistrovství. Je to naše mistrovství!

Ing. Jiří Kittner
primátor Statutárního města Liberec