VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Drda: Obchodní dům Na Perštýně nechci

Když otevřu noviny s libereckou přílohou, mám pocit, že až na čestné výjimky, kdy s objeví pro Liberečáky zajímavá a pro jejich život zásadní informace, se vlastně nic neděje.

15.4.2008
SDÍLEJ:

Jiří Drda, první porevoluční primátor města Liberce a zakládající člen ODS v Liberci.Foto: Deník/ Petr Šimr

Když vstoupím do vlastního města, je to jiné. Všude nějaký stavební ruch. Zvláště v centru. Letmý návštěvník, popř. povrchní pozorovatel si řekne, že je dobře, že se staví. Přináší to práci lidem, zisky firmám a po dokončení, alespoň lze předpokládat (jinak by do toho investoři nešli a moudří otcové města něco takového nepřipustili), také další vybavenost města, pohodu a služby jak místním, tak návštěvníkům. Přece to někdo zvážil a má to dobře spočítáno, že je toho třeba a že místo volných ploch (někde i se zelení a odpočinkovými plochami) vzniknou živé organismy a ne prázdná opuštěná monstra, bez života a užitku.

Že vše se činí pro blaho obyvatel a dlouhodobý byznys příštích uživatelů. Že dochází ke znečištění, hluku, rozbití místních komunikací, je přeci jen přechodný jev, který odezní a zavládne příjemný ruch městského tepu, při uspokojování všech možných potřeb obyvatel a návštěvníků, zkvalitnění života a celkové pohody všech přítomných. Jak chvályhodné, řekne si, bez uvědomění si celku, všech souvislostí od skutečných potřeb, přes kupní sílu, dopravní zatížení aktivní i pasivní, pohyb pěšáků (tedy těch, co chtějí nebo musí využít nabízených služeb, a obyvatel, kterým nic jiného nezbývá), přes vlivy na provozní hluk, znečištění ovzduší, odvětrání, zátěže vozovek, možnosti odpočinku, zeleně a estetických zážitků. Jak by si to měl uvědomit. Má jiné starosti, srozumitelně a tak nějak v celku to neviděl, a tak věří a doufá. Možná tuší.

Když projeví zájem, má celkem smůlu. Nevidí celek nejen ve výkresech a vizualizacích (natož model, případně počítačovou animaci), aby uviděl a pochopil příští podobu. Nezjeví se mu chod a provoz daného souvisejícího území, daného městského organismu. Má-li štěstí a najde, vidí jen to, co mu je po částech, neuceleně, málo srozumitelně, po etapách jednotlivých staveb předkládáno na úředních deskách. Není, povětšinou, jako obyvatel účastníkem řízení a nemá nárok si nechat vše předložit. Mnohdy však ani neví, co. A tak musí spoléhat na územní plán, který všechny tyto limity prozkoumal, popsal a zakotvil po projednání do závazných předpisů. To a moudrost, nadhled, angažovanost a znalost problému zastupitelů a úředníků je mu přece zárukou, že to tak je. K čemu by tam byli. Že je to jinak, že dochází k postupným změnám, dle momentálních investičních nápadů a potřeb, nejen územního plánu a tím i destrukci mnohých mechanizmů, funkčnosti a překročení limitu únosnosti nějak nevnímá. Dochází k nim po částech, těžko postřehnutelně, plíživě, ale neodvratně. Sem tam je snaha to léčit dodatečnými úpravami v místě. Draze, většinou málo koncepčně, i když s neupíratelnou snahou o maximální efekt. Někdy i za cenu vstupování jinými územními rozhodnutími do již platných a nedávno vydaných rozhodnutí. Zmatek nad zmatek.

Porušení pravidel tvorby území, jednání na hraně legislativy, ale především neproniknutelná džungle pro vnímavého občana. A jaký je efekt, jaký lze očekávat výsledek? Zdá se, že katastrofu. Po realizaci dnes již schválených staveb se stavebním povolením, které nabylo právní moci na „Fügnerově“ ulici a na „Šaldově náměstí“ dojde k jistému zahuštění dopravy a pohybu osob, které bude na hraně. No budiž. Je to na hraně, ale ještě únosné. K prolínání a kolizím dopravních proudů a pěšáků dochází jen okrajově, i když ke komplikacím dojde (nárůst aut návštěvníků, zákazníků, zásobování, ……).

Nedovedu si však vůbec představit, co se bude dít, bude-li legalizována a skutečně zahájena stavba na „Perštýně“. Pominu-li shora uvedená rizika předimenzovaných obchodních ploch a tím i riziko budoucího mrtvého monstra, nemohu pominout dopravní, téměř neřešitelné a velmi obtěžující problémy na tzv. „Annenhofu“ (širší území než jen změnami dotčená „kruhová“ křižovatka ulic Na Bídě, Na Perštině, Lipová, ……). Tramvajové těleso (doufám, že brzy dvoukolejné), automobilová doprava dnes už značná, ještě navýšená o obsluhu oněch obchodních a zábavních center, a do toho pěšák deroucí se nejen k domovům, ale i do velkokapacitního obchodního centra. Neúnosný, životu nebezpečný, ekologicky neúnosný, zdravotně závadný guláš.

Nepomůže tomu ani podmíněná investice, kterou má investor Perštýna realizovat. Pokud připustím, že tomu tak bude (doufám, že před případnou stavbou vlastní a dá ho po kolaudaci do řádného stavu) a nedopadne to jak mnohde jinde, kde vyvolané investice jdou na bedra města, přestože se vědělo, co stavba vyvolá, dojde podle optimistické (a také ne moc veřejně dostupné) dopravní studie k v podstatě vše směrné zácpě. Jen pro představu ve špičce budou vozidla jedoucí od Šaldova náměstí stát od této křižovatky kolem dopravního terminálu, Paláce Syner, až ke spořitelně. To dopravní inženýři ještě počítají, že ve dvou řadách (odbočovací pruh vlevo až k Adrii). Na tramvajovém tělese. Neskutečné. A to se má pustit. Přesto, že na územní rozhodnutí a povolení hrubých terénních úprav je rozebrána značná část kopce (povoleno 170 tis. m3 – celkem asi 3x více) a do zamítnutí rozhodnutí kraje je podán k ministerstvu rozklad, je nejvyšší čas stavbu zastavit. V zájmu města, provozu, obyvatel. Všeho moc škodí a přes některé meze se nemá.

Ing. Jiří Drda

15.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 120 Kč Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti BRIGÁDNÍK/CE V KVALITĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pro naše oddělení kvality hledáme studenty VŠ, kteří mají zájem v rámci svého studia získat praxi a nastartovat svou kariéru v automobilovém odvětví., Hledáme studenta VŠ na inventuru, možnost pracovat až 100 h. měsíčně. Nutná znalost MS Office., Zašlete nám svůj životopis, v případě že pro Vás nalezneme uplatnění, budeme Vás kontaktovat. V opačném případě si ho ponecháme v naší databázi pro budoucí možnost kontaktu. V případě zájmu, uveďte, kdy budete moci docházet do firmy.. Pracoviště: Denso manufacturing czech s.r.o., Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Lucie Šaffková, +420 774 570 911. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 18 000 Kč Mechanici klimatizací a chladicích zařízení MONTÉR VZDUCHOTECHNIKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Profil ideálního kandidáta:, - SŠ, SOU vzdělání - obor strojní, stavební, - montáž VZT, - řidičské oprávnění sk. B, - pečlivost, zodpovědnost a ochota učit se novým věcem, časová flexibilita - práce na stavbách po celé republice, - praxe není nutná, Hlásit se e-mailem. Pracoviště: Pulsklima s.r.o.-001, Andělská cesta, č.p. 609, 460 01 Liberec 1. Informace: Gabriela Jahnová, . Výroba - Výroba Lakýrníci 19 000 Kč Lakýrníci a natěrači dřevěných výrobků NATĚRAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vyučení nebo praxe v oboru, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost, loajalita, práce v regionu, po zapracování navýšení platu, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Jiří sika, Sokolovská, č.p. 134, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiří Sika, +420 602 457 940. Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků OBSLUHA A ÚDRŽBA STÁČECÍCH LINEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce 3 měsíce, Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Pivovar svijany a.s., 463 46 Příšovice. Informace: Zdeněk Bubák, +420 739 589 501.

Restaurování morového sloupu se chýlí ke konci.
3

Práce na morovém sloupu v zahradě kostela Nalezení svatého Kříže finišují

Frýdlantská zemědělská škola láká budoucí studenty. Interaktivně.

Mladí judisté soutěžili v Turnově

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

Liberecký Slovan udolal Slovácko po lize i v poháru a postoupil do čtvrtfinále

Liberec – Zase Slovácko, zase výhra 1:0. O víkendu fotbalisté Liberce vyhráli v Uherském Hradišti nejtěsnějším rozdílem v lize, ve čtvrtek tím samým výsledkem porazili stejného soupeře v tuzemském poháru.

Liberecké kino Varšava zve na „podělanou“ noc

Liberec – V libereckém kině Varšava se ve čtvrtek koná v pořadí už druhá FuckUp Night, jejímž cílem je návštěvníkům připomenout, že život nejsou jen úspěchy.

FOTO: Nová rozhledna stojí na Císařském kameni ve Vratislavicích

Vratislavice – Proti původní, kterou město muselo zbourat kvůli jejímu havarijnímu stavu, je o tři metry vyšší. Do budoucna ji čekají ještě drobné úpravy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT