VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Drda: Obchodní dům Na Perštýně nechci

Když otevřu noviny s libereckou přílohou, mám pocit, že až na čestné výjimky, kdy s objeví pro Liberečáky zajímavá a pro jejich život zásadní informace, se vlastně nic neděje.

15.4.2008
SDÍLEJ:

Jiří Drda, první porevoluční primátor města Liberce a zakládající člen ODS v Liberci.Foto: Deník/ Petr Šimr

Když vstoupím do vlastního města, je to jiné. Všude nějaký stavební ruch. Zvláště v centru. Letmý návštěvník, popř. povrchní pozorovatel si řekne, že je dobře, že se staví. Přináší to práci lidem, zisky firmám a po dokončení, alespoň lze předpokládat (jinak by do toho investoři nešli a moudří otcové města něco takového nepřipustili), také další vybavenost města, pohodu a služby jak místním, tak návštěvníkům. Přece to někdo zvážil a má to dobře spočítáno, že je toho třeba a že místo volných ploch (někde i se zelení a odpočinkovými plochami) vzniknou živé organismy a ne prázdná opuštěná monstra, bez života a užitku.

Že vše se činí pro blaho obyvatel a dlouhodobý byznys příštích uživatelů. Že dochází ke znečištění, hluku, rozbití místních komunikací, je přeci jen přechodný jev, který odezní a zavládne příjemný ruch městského tepu, při uspokojování všech možných potřeb obyvatel a návštěvníků, zkvalitnění života a celkové pohody všech přítomných. Jak chvályhodné, řekne si, bez uvědomění si celku, všech souvislostí od skutečných potřeb, přes kupní sílu, dopravní zatížení aktivní i pasivní, pohyb pěšáků (tedy těch, co chtějí nebo musí využít nabízených služeb, a obyvatel, kterým nic jiného nezbývá), přes vlivy na provozní hluk, znečištění ovzduší, odvětrání, zátěže vozovek, možnosti odpočinku, zeleně a estetických zážitků. Jak by si to měl uvědomit. Má jiné starosti, srozumitelně a tak nějak v celku to neviděl, a tak věří a doufá. Možná tuší.

Když projeví zájem, má celkem smůlu. Nevidí celek nejen ve výkresech a vizualizacích (natož model, případně počítačovou animaci), aby uviděl a pochopil příští podobu. Nezjeví se mu chod a provoz daného souvisejícího území, daného městského organismu. Má-li štěstí a najde, vidí jen to, co mu je po částech, neuceleně, málo srozumitelně, po etapách jednotlivých staveb předkládáno na úředních deskách. Není, povětšinou, jako obyvatel účastníkem řízení a nemá nárok si nechat vše předložit. Mnohdy však ani neví, co. A tak musí spoléhat na územní plán, který všechny tyto limity prozkoumal, popsal a zakotvil po projednání do závazných předpisů. To a moudrost, nadhled, angažovanost a znalost problému zastupitelů a úředníků je mu přece zárukou, že to tak je. K čemu by tam byli. Že je to jinak, že dochází k postupným změnám, dle momentálních investičních nápadů a potřeb, nejen územního plánu a tím i destrukci mnohých mechanizmů, funkčnosti a překročení limitu únosnosti nějak nevnímá. Dochází k nim po částech, těžko postřehnutelně, plíživě, ale neodvratně. Sem tam je snaha to léčit dodatečnými úpravami v místě. Draze, většinou málo koncepčně, i když s neupíratelnou snahou o maximální efekt. Někdy i za cenu vstupování jinými územními rozhodnutími do již platných a nedávno vydaných rozhodnutí. Zmatek nad zmatek.

Porušení pravidel tvorby území, jednání na hraně legislativy, ale především neproniknutelná džungle pro vnímavého občana. A jaký je efekt, jaký lze očekávat výsledek? Zdá se, že katastrofu. Po realizaci dnes již schválených staveb se stavebním povolením, které nabylo právní moci na „Fügnerově“ ulici a na „Šaldově náměstí“ dojde k jistému zahuštění dopravy a pohybu osob, které bude na hraně. No budiž. Je to na hraně, ale ještě únosné. K prolínání a kolizím dopravních proudů a pěšáků dochází jen okrajově, i když ke komplikacím dojde (nárůst aut návštěvníků, zákazníků, zásobování, ……).

Nedovedu si však vůbec představit, co se bude dít, bude-li legalizována a skutečně zahájena stavba na „Perštýně“. Pominu-li shora uvedená rizika předimenzovaných obchodních ploch a tím i riziko budoucího mrtvého monstra, nemohu pominout dopravní, téměř neřešitelné a velmi obtěžující problémy na tzv. „Annenhofu“ (širší území než jen změnami dotčená „kruhová“ křižovatka ulic Na Bídě, Na Perštině, Lipová, ……). Tramvajové těleso (doufám, že brzy dvoukolejné), automobilová doprava dnes už značná, ještě navýšená o obsluhu oněch obchodních a zábavních center, a do toho pěšák deroucí se nejen k domovům, ale i do velkokapacitního obchodního centra. Neúnosný, životu nebezpečný, ekologicky neúnosný, zdravotně závadný guláš.

Nepomůže tomu ani podmíněná investice, kterou má investor Perštýna realizovat. Pokud připustím, že tomu tak bude (doufám, že před případnou stavbou vlastní a dá ho po kolaudaci do řádného stavu) a nedopadne to jak mnohde jinde, kde vyvolané investice jdou na bedra města, přestože se vědělo, co stavba vyvolá, dojde podle optimistické (a také ne moc veřejně dostupné) dopravní studie k v podstatě vše směrné zácpě. Jen pro představu ve špičce budou vozidla jedoucí od Šaldova náměstí stát od této křižovatky kolem dopravního terminálu, Paláce Syner, až ke spořitelně. To dopravní inženýři ještě počítají, že ve dvou řadách (odbočovací pruh vlevo až k Adrii). Na tramvajovém tělese. Neskutečné. A to se má pustit. Přesto, že na územní rozhodnutí a povolení hrubých terénních úprav je rozebrána značná část kopce (povoleno 170 tis. m3 – celkem asi 3x více) a do zamítnutí rozhodnutí kraje je podán k ministerstvu rozklad, je nejvyšší čas stavbu zastavit. V zájmu města, provozu, obyvatel. Všeho moc škodí a přes některé meze se nemá.

Ing. Jiří Drda

15.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OPERÁTOR A OBSLUHA CNC FRÉZKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mechanik CNC strojů., Zájemci se mohou hlásit e-mailem formou strukturovaného životopisu.. Pracoviště: R.a.p. plast s.r.o.-003, Rozdvojená, č.p. 337, 463 12 Liberec 25. Informace: Luděk Rousek, +420 602 131 232.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se telefonicky v době 8.00-18.00 hod. nebo osobně na adrese Nitranská 415/1, Liberec mezi 10.00 až 12.00 hod.. Pracoviště: Best ixodus s.r.o.-003, Nitranská, č.p. 415, 460 07 Liberec 7. Informace: Yuriy Vaynahiy, +420 777 622 222.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Instalatér, topenář 150 Kč

Instalatéři vodovodů INSTALATÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyhl. 50/78 Sb. není podmínkou, praxe v oboru, ŘP sk. B, práce i o víkendech dle domluvy, mzda dle dohody a odpracovaných hodin, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Zanap liberec s.r.o., Hynaisova, č.p. 75, 460 07 Liberec 7. Informace: David Nykl, +420 777 558 307.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 130 Kč

Elektromechanici ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyhl. 50/78 Sb. podmínkou, praxe nutná, ŘP sk. B, práce i o víkendech dle domluvy, mzda dle dohody a odpracovaných hodin, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Zanap liberec s.r.o., Hynaisova, č.p. 75, 460 07 Liberec 7. Informace: David Nykl, +420 777 558 307.


Ilustrační foto

Ve světě je zájem o plechovky piva

Uzavírka křižovatky Střelecký vrch - Textilanská ulice.

V Chrastavě se na více než měsíc zavře frekventovaná křižovatka

Dívka bojuje s vážnou nemocí. Pomáhají jí Dobří andělé

Liberecký kraj – Rodiny s těžce nemocným dítětem finančně podporují dárci s pomocí nadace.

Frýdlant potřebuje další parkoviště. Už se na nich pracuje

Frýdlantu chybí především na sídlištích parkovací místa. Město o problému ví a postupně ho řeší. Jen v letošním roce byla obnovena nebo nově vytvořena tři parkoviště, na dalších se již pracuje nebo bude v příštích týdnech pracovat.

Neuvěřitelné: Dorost Liberce nezvládl derby

Liberec /FOTO/ - Ani vedení 2:0 v premiéře II. ligy fotbalového dorostu nestačilo Liberci k výhře nad rivalem z Jablonce. Jablonec nejenže vyrovnal v poslední minutě, ale získal i bonusový bod za penaltovou loterii.

OBRAZEM: Sověti se vrátili. Ale jen na výstavě

Zákupy – Instalace bytu sovětského důstojníka se veřejnosti otevřela v pátek odpoledne v Zákupech na Českolipsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT