VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Drda: Obchodní dům Na Perštýně nechci

Když otevřu noviny s libereckou přílohou, mám pocit, že až na čestné výjimky, kdy s objeví pro Liberečáky zajímavá a pro jejich život zásadní informace, se vlastně nic neděje.

15.4.2008
SDÍLEJ:

Jiří Drda, první porevoluční primátor města Liberce a zakládající člen ODS v Liberci.Foto: Deník/ Petr Šimr

Když vstoupím do vlastního města, je to jiné. Všude nějaký stavební ruch. Zvláště v centru. Letmý návštěvník, popř. povrchní pozorovatel si řekne, že je dobře, že se staví. Přináší to práci lidem, zisky firmám a po dokončení, alespoň lze předpokládat (jinak by do toho investoři nešli a moudří otcové města něco takového nepřipustili), také další vybavenost města, pohodu a služby jak místním, tak návštěvníkům. Přece to někdo zvážil a má to dobře spočítáno, že je toho třeba a že místo volných ploch (někde i se zelení a odpočinkovými plochami) vzniknou živé organismy a ne prázdná opuštěná monstra, bez života a užitku.

Že vše se činí pro blaho obyvatel a dlouhodobý byznys příštích uživatelů. Že dochází ke znečištění, hluku, rozbití místních komunikací, je přeci jen přechodný jev, který odezní a zavládne příjemný ruch městského tepu, při uspokojování všech možných potřeb obyvatel a návštěvníků, zkvalitnění života a celkové pohody všech přítomných. Jak chvályhodné, řekne si, bez uvědomění si celku, všech souvislostí od skutečných potřeb, přes kupní sílu, dopravní zatížení aktivní i pasivní, pohyb pěšáků (tedy těch, co chtějí nebo musí využít nabízených služeb, a obyvatel, kterým nic jiného nezbývá), přes vlivy na provozní hluk, znečištění ovzduší, odvětrání, zátěže vozovek, možnosti odpočinku, zeleně a estetických zážitků. Jak by si to měl uvědomit. Má jiné starosti, srozumitelně a tak nějak v celku to neviděl, a tak věří a doufá. Možná tuší.

Když projeví zájem, má celkem smůlu. Nevidí celek nejen ve výkresech a vizualizacích (natož model, případně počítačovou animaci), aby uviděl a pochopil příští podobu. Nezjeví se mu chod a provoz daného souvisejícího území, daného městského organismu. Má-li štěstí a najde, vidí jen to, co mu je po částech, neuceleně, málo srozumitelně, po etapách jednotlivých staveb předkládáno na úředních deskách. Není, povětšinou, jako obyvatel účastníkem řízení a nemá nárok si nechat vše předložit. Mnohdy však ani neví, co. A tak musí spoléhat na územní plán, který všechny tyto limity prozkoumal, popsal a zakotvil po projednání do závazných předpisů. To a moudrost, nadhled, angažovanost a znalost problému zastupitelů a úředníků je mu přece zárukou, že to tak je. K čemu by tam byli. Že je to jinak, že dochází k postupným změnám, dle momentálních investičních nápadů a potřeb, nejen územního plánu a tím i destrukci mnohých mechanizmů, funkčnosti a překročení limitu únosnosti nějak nevnímá. Dochází k nim po částech, těžko postřehnutelně, plíživě, ale neodvratně. Sem tam je snaha to léčit dodatečnými úpravami v místě. Draze, většinou málo koncepčně, i když s neupíratelnou snahou o maximální efekt. Někdy i za cenu vstupování jinými územními rozhodnutími do již platných a nedávno vydaných rozhodnutí. Zmatek nad zmatek.

Porušení pravidel tvorby území, jednání na hraně legislativy, ale především neproniknutelná džungle pro vnímavého občana. A jaký je efekt, jaký lze očekávat výsledek? Zdá se, že katastrofu. Po realizaci dnes již schválených staveb se stavebním povolením, které nabylo právní moci na „Fügnerově“ ulici a na „Šaldově náměstí“ dojde k jistému zahuštění dopravy a pohybu osob, které bude na hraně. No budiž. Je to na hraně, ale ještě únosné. K prolínání a kolizím dopravních proudů a pěšáků dochází jen okrajově, i když ke komplikacím dojde (nárůst aut návštěvníků, zákazníků, zásobování, ……).

Nedovedu si však vůbec představit, co se bude dít, bude-li legalizována a skutečně zahájena stavba na „Perštýně“. Pominu-li shora uvedená rizika předimenzovaných obchodních ploch a tím i riziko budoucího mrtvého monstra, nemohu pominout dopravní, téměř neřešitelné a velmi obtěžující problémy na tzv. „Annenhofu“ (širší území než jen změnami dotčená „kruhová“ křižovatka ulic Na Bídě, Na Perštině, Lipová, ……). Tramvajové těleso (doufám, že brzy dvoukolejné), automobilová doprava dnes už značná, ještě navýšená o obsluhu oněch obchodních a zábavních center, a do toho pěšák deroucí se nejen k domovům, ale i do velkokapacitního obchodního centra. Neúnosný, životu nebezpečný, ekologicky neúnosný, zdravotně závadný guláš.

Nepomůže tomu ani podmíněná investice, kterou má investor Perštýna realizovat. Pokud připustím, že tomu tak bude (doufám, že před případnou stavbou vlastní a dá ho po kolaudaci do řádného stavu) a nedopadne to jak mnohde jinde, kde vyvolané investice jdou na bedra města, přestože se vědělo, co stavba vyvolá, dojde podle optimistické (a také ne moc veřejně dostupné) dopravní studie k v podstatě vše směrné zácpě. Jen pro představu ve špičce budou vozidla jedoucí od Šaldova náměstí stát od této křižovatky kolem dopravního terminálu, Paláce Syner, až ke spořitelně. To dopravní inženýři ještě počítají, že ve dvou řadách (odbočovací pruh vlevo až k Adrii). Na tramvajovém tělese. Neskutečné. A to se má pustit. Přesto, že na územní rozhodnutí a povolení hrubých terénních úprav je rozebrána značná část kopce (povoleno 170 tis. m3 – celkem asi 3x více) a do zamítnutí rozhodnutí kraje je podán k ministerstvu rozklad, je nejvyšší čas stavbu zastavit. V zájmu města, provozu, obyvatel. Všeho moc škodí a přes některé meze se nemá.

Ing. Jiří Drda

15.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 600 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla VÝROBCE BROUŠENÝCH KAMENŮ - OBSLUHA LINKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20600 kč, mzda max. 23400 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce:, * vylamování na vylamovacím stroji, * ruční sklepávání výrobků z folie, * drbání sukní - ruční i strojní, * obsluha similizační linky, Požadujeme:, * vzdělání SO, ÚSO, * schopnost samostatné práce i práce v kolektivu, * komunikativnost, * schopnost práce v nepřetržitém provozu, * odpovědný přístup k práci, * ochota se učit novým věcem, Nabízíme:, * dobré platové podmínky, * kvalitní zaškolení a profesní rozvoj, * zaměstnanecké výhody, bohatý balíček zaměstnaneckých benefitů, Místo výkonu práce: Liberec - Minkovice, Naše společnost uznává jako plnohodnotný doklad vaší kvalifikace na danou pracovní pozici také odpovídající osvědčení o profesní kvalifikaci dle zákona 179/2006 Sb., Kontakt: , PRECIOSA, a.s., Petra Stolínová, tel.: 488 114 233, email: petra.stolinova@preciosa.com. Pracoviště: Preciosa, a.s.-002, Sklářská, č.p. 92, 463 12 Liberec 25. Informace: Petra Stolínová, +420 488 114 233.

Obchod - Obchod Realitní makléř 15 000 Kč

Realitní makléři REALITNÍ MAKLÉŘ/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co Vás čeká: , - zajišťování pronájmů a prodeje nemovitostí, - prohlídky u klienta, - uzavírání smluv, - poradenství klientům v oblasti realit, spolupráce v týmu zkušených makléřů, - zpracování informací v interním systému, Požadujeme: nadšení a zapálení do práce, komunikativnost, pečlivost, systematičnost, pozitivní naladění, duchem podnikatel, cílevědomost, dochvilnost, učit se novým věcem, odolnost vůči stresu, vytrvalost, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: 100% podpora nejen v začátku Vaší práce, nulové poplatky a náklady, po zapracování služební automobil, motivační provizní systém, možnost karierního postupu, školící systém s on-line poradenstvím, kvartální odměny, telefon s neomezeným voláním a internetem, moderní a reprezentativní kanceláře, administrativní podpora asistentky, zdarma pravidelná školení v Business Academy Evropa, Inzerce na více jak 200 realitních serverech, celostátní, regionální i osobní marketing vč. vlastního realitního magazínu, vizitky, letáky, plachty, vlastní právní oddělení, hypoteční poradce - provize za doporučení., Životopisy můžete posílat na e-mail: zuzana.slamova@rkevropa.cz, tel: +420 605 231 173. Pracoviště: Reality lb s.r.o.-002, Moskevská, č.p. 640, 460 01 Liberec 1. Informace: Zdeněk Mertlík, +420 608 177 971.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 19 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři MONTÁŽNÍ / SERVISNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ampérova 444, Liberec, Služební cesty po ČR i do zahraničí, Společnost BMTO GROUP a.s. zabývající se výrobou a servisem vodohospodářských výrobků hledá pracovníka/pracovnici na pozici - "MONTÁŽNÍ / SERVISNÍ PRACOVNÍK", Požadujeme:, . Vzdělání v oblasti elektro (oprávnění dle §6 Vyhlášky 50 (elektro)., . Řidičské oprávnění (alespoň skupina B)., . Velká fyzická zdatnost (manipulace s těžkými břemeny)., . Časovou i pracovní flexibilitu., . Velké pracovní nasazení a zájem učit se novým věcem., . Výhodou je znalost práce na PC., Nabízíme:, . Zázemní stabilní společnosti s dlouholetou historií., . Odpovídající a zajímavé finanční ohodnocení, včetně dalších prémií., . Firemní benefity a další odměny., . Příjemný kolektiv a pracovní prostředí., . Stálost pracovní pozice., Pokud byste měl/a zájem o výše nabízenou pracovní pozici, neváhejte se prosím obrátit na email kudrnova@bmto.cz a zašlete nám svůj životopis.. Pracoviště: Bmto group a.s.-001, Ampérova, č.p. 444, 463 12 Liberec 25. Informace: Eva Kudrnová, +420 603 319 557.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 470 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách UČITEL NJ a DĚ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání podle zákona 563/2004 Sb., bezúhonnost., Životopis zasílat e-mailem.. Pracoviště: Střední škola strojní, stavební a dopravní, liberec ii, truhlářská 360/3, příspěvková organizace-001, Truhlářská, č.p. 360, 460 01 Liberec 1. Informace: Jana Folkrtová, +420 488 880 372.


Policie. Ilustrační foto.

Další falešný vnuk se snažil ze seniorky vylákat peníze

Šaldovo divadlo nastudovalo operetu Noc v Benátkách.
10

FOTO: Nová opereta Straussova noc v Benátkách má po premiéře

POZOR: Travič řádí v Semilech. Fenka a kocour zemřeli na otravu

Semilsko – Policie přijala oznámení od majitelů pěti otrávených zvířat. 

Začíná sbírka Nadace Euronisa

Liberecký kraj – V Liberci, Jablonci, Turnově i České Lípě se dnes v ulicích poprvé objeví studenti s magnetkami Nadace Euronisa.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Práce bylo hodně. Už jako dítě jsem dostala hrábě, říká Irmgild Mairichová

Liberecký kraj – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT