„Protestem jsme zahájili naši volební kampaň do krajských voleb. Poukazujeme na fakt, že výstavba areálu ve Vesci je ve skutečnosti špatné politické rozhodnutí, za které musí nést politici odpovědnost,“ uvedl pro Deník Jan Korytář.

Na demonstraci vsousedství lyžařských tratí se sešlo několik desítek lidí, kteří zde lyžařskými hůlkami symbolicky hrozili projíždějícím závodníkům.

Bez ohlášení, ale pod dohledem

Pozvánka na demonstraci se lavinovitě šířila českým internetem. Oznámení ojejím konání, které požaduje zákon, však nikdo nepřinesl. Jak uvedla Jana Matonohová ztiskového odboru severočeského policejního ředitelství, kprvnímu kontaktu sJanem Korytářem došlo předchozíden.

„Obdrželi jsme informaci omožném konání demonstrace vprostorách běžeckého areálu Vesec. Organizátoři chtěli dát najevo nesouhlas skonáním Světového poháru,“ uvedla Jana Matonohová. „Situaci jsme během akce monitorovali. Policie byla připravena při nedodržení podmínky uložené na ochranu veřejného pořádku ihned zakročit,“ sdělila.

Nezvyklá podívaná zaujala

Demonstrace, která byla zároveň volební kampaní, přišla den po falešné zprávě, že se ekologičtí aktivisté chystají překazit konání Světového poháru. To byl zřejmě idůvod, proč demonstrace takto malého rozsahu dostala prostor ve všech sdělovacích prostředcích.

Protest zelených proti závodům ve Vesci zaujal nejen všechna přítomná média, ale také závodníky zcelého světa a jejich týmy. Že demonstrace proti Světovému poháru není mezi lyžaři obvyklá, potvrdil itrenér žen Vladimír Palata, který se na obdobných sportovních akcích pohybuje již desítky let. „Protesty a narušování závodů jsem nikdy nezažil,“ konstatoval súdivem.

Soudný: Zneužili Světové poháry

Mluvčí MS Liberec 2009Zdeněk Soudný považuje akci krajského předsedy Strany zelených za ostudnou. „Upřímně mě to mrzí. Je to bezprecedentní zneužití Světového poháru pro vlastní zviditelnění vmédiích,“ uvedl Soudný.

„Není bez zajímavosti, že se mělo jednat odemonstraci proti odvážení sněhu zJizerských hor. Tohle však bylo setkání na téma, jak ostatní dělají vše špatně. Přesněji téma této demonstrace směřovalo pouze ktvrzení, že ve Vesci nemá žádný lyžařský areál být,“ popsal svůj pohled na věc Zdeněk Soudný.