Podle něj byla inspekce velmi detailní a mezinárodní lyžařská federace díky ní získala podrobný přehled o sportovištích, ubytování, lékařském zabezpečení a dopravě sportovců.

„Organizační výbor pokračuje v přípravách s velkou dávkou nadšení. V mnoha oblastech navíc došlo k výrazným zlepšením. V příštích čtyřech měsících sice čeká organizační výbor ještě mnoho práce, osobně si ale myslím, že se můžeme těšit na velmi dobré mistrovství,“ řekl optimisticky naladěný Gian Franco Kasper, kterého během inspekce nejvíce potěšila skutečnost, že se organizátoři dokázali poučit z nezdarů, které je provázely během minulé sezóny.

Organizační výbor totiž začal klást velký důraz na využití nejnovějších technologií ve výrobě sněhu a na přípravu plánů pro skladování sněhu na určených sněhových deponiích v horách.

Chce se tak vyvarovat ostudy, která se letos v únoru odehrála během konání světového poháru v běhu na lyžích ve veseckém areálu. Kvůli nedostatku sněhu pro závody jej totiž museli organizátoři dovézt z chráněných částí Jizerských hor. Tento postup přitom zdevastoval přírodu a byl navíc nezákonný.

Prezidenta mezinárodní lyžařské federace neznepokojily ani personální změny, ke kterým došlo ve vedení organizačního výboru mistrovství v červenci letošního roku.

Dvě stě sedm dní před zahájením největší sportovní akce v historii samostatné České republiky totiž podala výpověď výkonná ředitelka šampionátu Renata Abtová.

Spolu s ní navíc tehdy organizační výbor opustili ještě koordinátorka dobrovolníků Vanda Šulcová a manažer sekce akreditací Jan Dvořáček. „Z našich zkušeností víme, že každý organizátor takto významné akce narazí na potíže, které vznikají během příprav. Liberec není žádnou výjimkou. Nicméně věříme, že organizační výbor naplní naše očekávání a v únoru letošního roku uspořádá v Liberci skutečný festival severského lyžování,“ dodal prezident mezinárodní lyžařské federace.