Tři členy výpravy ze severu zajímalo veškeré dění v místě konání FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009, ale také příprava Světových pohárů, které budou na začátku roku 2008. Nechali se podrobně informovat o výstavbě areálů ve Vesci a na Ještědu. Měli zájem podívat se tam, kde budou jejich sportovci ubytovaní. „Chtěli vidět nejen harcovské koleje, ale znát i další možnosti, kde se ubytovat, pokud by například některý ze sportovců onemocněl a potřeboval by být izolovaný na marodce,“ řekl po skončení návštěvy sportovních vyslanců ze Švédska Michal Lamplot, manažer sekce Sport OV.

Není se co divit. V České republice se ještě nikdy mistrovství světa v klasickém lyžování nekonalo, takže zahraniční výpravy zkoumají, jaké je zde čekají podmínky. Ubytování, stravování, doprava na sportoviště a řada dalších „servisních činností“ významně ovlivňují sportovní výkony. „Je to normální praxe, že zahraniční delegace přijíždějí s velkým časovým předstihem okouknout, jaké podmínky budou organizátory při závodech připraveny. Mohu sdělit, že pokud jde o celkovou přípravu šampionátu, naši švédští sportovní přátelé byli vesměs příjemně překvapeni,“ uvedl Lamplot.

Nelze se domnívat, že sportovní svět nesleduje dění v Liberci. „Samozřejmě, že prostřednictvím médií vnímají, jak pokračuje příprava sportovišť, světového šampionátu i nadcházejících Světových pohárů. Proto se opakovaně vyptávali na zdržení při dostavbě areálů. Myslím, že když se přesvědčili o realitě, z Liberce odjížděli spokojení. Viděli nejen nově vybudovaný areál ve Vesci, ale byli i na můstcích pod Ještědem a v rekonstruovaných vysokoškolských kolejích. Prohlédli si i centrum města a také hotel Babylon,“ doplnil Lamplot.

Švédové nenechávají nic náhodě. Jejich želízkem v ohni je např. Mathias Fredriksson, kterého česká sportovní veřejnost dobře zná. Již několikrát změřil síly i s našimi borci v bojích třeba na běžeckých tratích při Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě. V této sezoně to může zkusit znovu, dokonce třikrát – v Novém Městě, v Praze, i v Liberci.