„Zástupci ministerstva a města Liberce dospěli k zásadní shodě,“ uvedl pro Deník Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva. „Změny v organizačním výboru byly shledány prospěšnými. Vhodnou kandidátkou na prezidentku organizačního výboru je Kateřina Neumannová,“ předeslal Ondřej Gabriel.

„Převzal jsem od ministerstva školství oficiální písemnou žádost,“ potvrdil primátor Liberce Jiří Kittner. „Ministerstvo žádá dva členy ve výboru MS 2009 a změnu osoby prezidenta,“ upřesnil primátor.

„Ve středu bylo zasedání, ale ministerstvo nás neoslovilo. Novináři mají lepší informace než přípravný výbor,“ uvedl mluvčí mistrovství Vladimír Zemánek.

Ministerstvo uspělo s ultimátem

Podle primátora města Liberce Jiřího Kittnera je snaha ministerstva školství o účast v přípravném výboru MS 2009 zcela legitimní. „Já samozřejmě chápu a plně respektuji, že když dá ministerstvo do příprav na Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 přibližně 1,4 miliardy, tak chce mít také slovo v oraganizačním výboru mistrovství,“ zdůvodnil situaci okolo MS 2009 primátor Jiří Kittner.

Schůzka, na které se zástupci ministerstva dohodli na dalším postupu se zástupci města Liberce, se uskutečnila v kanceláři předsedy senátu ČR Přemysla Sobotky.

„Paní ministryně Kuchtová mě požádala, jestli by se schůzka mohla konat u mě,“ poznamenal senátor Přemysl Sobotka. „Kromě toho, že jsem Liberečák, také jsem se výrazně angažoval ve všech kandidaturách na mistrovství, čímž jsem s mistrovstvím výrazně spojil své jméno,“ podotkl senátor.

Snahu o odvolání Romana Kumpošta předseda senátu komentovat odmítl. „Pro mě je prioritou zdárné uspořádání mistrovství. Ministerstvo tuto akci financuje a já rozhodnutí ministryně respektuji,“ dodal.