VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezident organizačního výboru MS 2009: Rezignaci v žádném případě nezvažuji

LIBEREC, PRAHA - V posledních dnech se Roman Kumpošt dostal do popředí zájmu médií. Vděčí za to několika výrokům náměstka ministryně školství Jaromíra Soukupa, který pro internetový server Euro OnLine poznamenal, že ministerstvo Romanu Kumpoštovi nedůvěřuje.

7.7.2007
SDÍLEJ:

Roman KumpoštFoto: DENÍK/Široký Jan

Jakým způsobem jste se od ministerstva školství dozvěděl, že po více jak dvanácti letech příprav Mistrovství světa v klasickém lyžování nemáte jejich důvěru?

Úplně stejným jako všichni novináři. Mě nikdo z ministerstva v této věci nekontaktoval, prostě jsem si to přečetl v novinách.

Předpokládám, že ministerstvo školství vychází z nějaké provedené kontroly, která nedopadla příliš dobře, a proto jste ztratil důvěru. Je tomu tak?

Ne. Všechny kontroly, které probíhají, a probíhaly, dopadly bez závad. Mezinárodní lyžařská asociace dokonce hodnotí připravenost Liberce jako jedno z nejlépe zorganizovaných mistrovství. Ani z tohoto úhlu pohledu mi doposud nikdo nevysvětlil, v čem jsem nedůvěryhodný.

Ministerstvo školství ústy náměstka Soukupa naznačilo, že bude dělat obstrukce, pokud setrváte ve funkci prezidenta přípravného výboru. Kdyby tuto hrozbu skutečně naplnilo, co by to znamenalo pro MS 2009?

Pro mistrovství by to znamenalo prakticky jeho zrušení. Mnohem horší dopad by to však mělo pro celou Českou republiku, která by se zesměšnila v očích stovek milionů diváků, kteří tuto sportovní akci sledují.

Už se někdy stalo, že by hostující stát mistrovství světa zrušil?

Ne, to by bylo skutečně poprvé.

Jak vy sám, jako prezident přípravného výboru, můžete ovlivnit využití státních dotací?

Toto je dalším paradoxem celé věci. Jako prezident přípravného výboru prakticky s penězi ministerstva nepřijdu do styku. Přípravný výbor je organizační složka mistrovství. Co se týká výstavby areálů, tu řeší město Liberec přímo s ministerstvem školství.

Tak proč nyní, krátce před konáním MS 2009, přichází tento ultimativní požadavek?

To je spíše otázka na pana Soukupa, nikoliv na mě.

Myslíte si, že je zde nějaká spojitost mezi skutečností, že organizační výbor má také na starosti prodej vysílacích a obdobných práv, které se k této akci vztahují s tím, že náměstek ministryně má mediální agenturu, která se také podílela na volební kampani Strany zelených?

To je opět otázka, která je sice zajímavě položená, ale špatné osobě. Nechci se každopádně vyjadřovat ke spekulacím.

Zvažujete sám rezignaci?

Ne, to v žádném případě. Doposud nezazněly žádné jasné argumenty.
Osobně své setrvání v čele přípravného výboru nepovažuji za něco zásadního, ale rád bych znal důvod, proč jsem po mnoha letech znenadání pro ministerstvo nedůvěryhodný, stejně jako bych se rád seznámil s vizí a zkušenostmi člověka, který by měl usednout na mé místo.

Podle náměstka Soukupa by měla na vaše místo usednout Kateřina Neumannová. Myslíte si, že je to onen správný manažerský typ?

Znám Kateřinu už skutečně velice dlouho a mám ji rád. Různá a mnohdy i protichůdná vyjádření, která čtu v tisku, mi připadají, že to snad ani neni ona. Zatím jsme spolu o této věci nemluvili.

A považujete ji za schopnou manažerku?

Je jistě vynikající lyžařka.

Náměstek Soukup tlumočil nedůvěru k vaší osobě prostřednictvím internetových novin. Tento postup je, mírně řečeno, nestandardní. Kontaktovala vás ministryně, aby vám celou záležitost objasnila? A vy sám budete požadovat reciprocitně odvolání náměstka ministryně?

Paní ministryně mě doposud nekontaktovala. Dokonce je to jediný ministr školství, který za dobu příprav Mistrovství světa v klasickém lyžování nereagoval na pozvání a zatím se v Liberci nebyl na vlastní oči přesvědčit, jak přípravy probíhají.

K druhé části vaší otázky mohu říci, že určitě nebudu požadovat odvolání pana náměstka Soukupa. Všude v civilizovaném světě platí jisté nepsané zásady a také protokol. Řekl bych, že je na panu náměstkovi, jak on sám se k celé věci postaví.

Vnímáte celou situaci jako osobní křivdu?

Nepovažuji to za osobní křivdu. Lidé jsou prostě někam jmenováni a jsou odvoláváni. Na tom není nic výjimečného, ale způsob, jakým bylo prezentováno mé jméno mě skutečně zaskočil. Mohu říci, že jsem se s něčím podobným ještě nikdy nesetkal.

Vadí mi to spíš v té rovině, že sám mám firmu a samozřejmě zaměstnance. Když pak vaši zaměstnanci čtou v novinách, že ministerstvo trvá na vašem odvolání pro ztrátu důvěry, tak to obratem vede ke spekulacím, které ve svém důsledku poškozují mou pověst.

Skutečně si neumím vysvětlit, co má tohle všechno znamenat a proč to se mnou ministerstvo neřeší v osobní rovině.

Myslíte si, že město Liberec na organizování mistrovství prodělá?

Naopak. Město Liberec již v tuto chvíli má dávno zaplacené veškeré své investice. Již větší část, než Liberec investoval, byla vložena do místní infrastruktury.

7.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Debata partnerek kandidátů na prezidenta proběhla 5. ledna v Praze. Eva Drahošová

Manželka kandidáta na prezidenta Eva Drahošová navštíví Liberecký kraj

Módní přehlídka semestrálních prací studentů Katedry designu při Technické univerzitě v Liberci zahájila 16. ledna výstavu Textil a oděv v Galerii N v Jablonci nad Nisou.
40

OBRAZEM: Mladí návrháři z univerzity vystavují v jablonecké Galerii N

AKTUALIZOVÁNO

Desítky tisíc domácností bez proudu, zlámané stromy. Na sever Čech udeřil vítr

Severní Čechy - Právě 11 let po ničivé vichřici Kyrill lidé opět s obavou hledí na mávající stromy za okny. Vichr řádí hlavně na Českolipsku a Děčínsku.

Masky ze Zákup jsou unikát

Liberec, Zákupy - Papírové masopustní masky vyráběné v Zákupech se dostaly mezi 22 českých nemateriálních kulturních památek.    

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Jablonec si namazali na chleba

Liberec - Futsalový Jablonec se sice před šlágrem II. futsalové ligy chlubil, že si lídra soutěže z Liberce namaže na chleba, ale šeredně se zmýlil. Na ten chleba byl namazán devíti góly sám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>