Čeká se dvě stě tisíc návštěvníků

„Předpokládáme, že na šampionát přijede až 200 000 fanoušků lyžování, z nichž velké procento budou tvořit právě Poláci a Němci. Proto je spolupráce s německými a polskými bezpečnostními složkami velice důležitá,“ uvádí Zdeněk Radosta, manažer bezpečnosti organizačního výboru Liberec 2009. Další početná skupina fanoušků přijede ze skandinávských zemí, a tak se počítá také se spoluprací například norské policie.

Policie Trojzemí má zkušenosti

Pro policisty Trojzemí však nebude spolupráce během šampionátu lyžařů klasiků premiérou. Policisté v této oblasti spolupracují již řadu let na akcích, jako například tenisový Davis Cup či fotbalové zápasy libereckého Slovanu a německého Schalke 04. „Policisté ze zahraničí se přitom budou podílet zejména na zajištění bezpečnosti v dopravě a také pořádku při samotné akci,“ říká Miroslav Dvořák, liberecký policejní ředitel. S Německem uzavřeli liberečtí policisté dohodu o přeshraniční spolupráci již v roce 2004. Dohoda s Polskem zatím na své uzavření čeká, ale spolupráce bezproblémově funguje i bez ní.

Krádežím by měly zabránit kamery

Bezpečnost všech návštěvníků v areálech, ale i ve městě by měl posílit také kamerový systém. „Návrh bezpečnostního výboru šampionátu uvažuje o rozšíření stávajícího městského kamerového systému,“ upřesňuje Zdeněk Radosta. Kamery by během šampionátu měly střežit jak běžecký areál ve Vesci, tak okolí skokanských můstků na Ještědu.

Řídící středisko v každém areálu

Hlavní řídící středisko bezpečnosti celého šampionátu bude sídlit v Tipsport areně. Počítá se ale i s dalšími dvěma centry bezpečnosti, a to přímo v přímo v areálech na Ještědu a ve Vesci.

Tato střediska se budou starat o řízení a koordinaci bezpečnosti a působit zde budou státní policisté, hasiči, ale i zdravotníci, kteří budou posílat konkrétní pomoc na místo, kde bude potřeba.