Znal jste Liberec již z předchozích návštěv?

Je to má první návštěva v Liberci, ale o tomto městě jsem hodně slyšel jako o lokalitě spojené právě s klasickým lyžováním, jako o úspěšném pořadateli Světových pohárů ve skoku na lyžích nebo severské kombinaci. Teď je čeká absolutní vrchol v podobě světového šampionátu 2009.

Liberec a Val di Fiemme byly dvakrát protikandidáty v boji o získání pořadatelství mistrovství světa. Jste stále ještě rivalové, nebo spolu naopak spolupracujete?

Já říkám, že jsme - bohužel - kandidovali dvakrát proti Liberci. Měli jsme štěstí a získali pořadatelství už v roce 2003, zatímco Liberec až o šest let později. Musím však přiznat, že od prvního momentu, ačkoli jsme byli soupeři, jsme měli vynikající vztahy především s Romanem Kumpoštem, prezidentem organizačního výboru Liberec 2009. Podporovali jsme se, vyměňovali si zkušenosti, a jakmile Val di Fiemme skončilo s kandidaturou na šampionát, ihned jsme se snažili poskytnout Liberci pomocnou ruku, protože si to zasloužil. Nejen svou cílevědomostí, ale také kvalitou projektu. Proto jsme byli velmi šťastní, když Mezinárodní lyžařská federace rozhodla o přidělení pořadatelství České republice.

Jak na Vás působí areály ve Vesci a na Ještědu?

Přestože ve Val di Fiemme jsem prezidentem organizačního výboru šampionátu v klasických disciplinách , přicházím ze světa alpského lyžování a v něm také pracuji. Proto na mě zejména Ještěd udělal velký dojem. Propojení sjezdového a skokanského areálu, jednotný zasněžovací systém, to všechno přináší obrovské výhody. Ještěd nabízí pro sjezdové lyžování vynikající terény, a protože v Liberci a obecně v Česku je sjezdové lyžování populárním sportem, má před sebou Ještěd jistě slibnou budoucnost. Jsem přesvědčený, že právě ve spojení běžeckého, skokanského a sjezdového lyžování může spočívat síla Liberce jako turistického střediska, stejně tak, jak je tomu v případě Val di Fiemme. Právě vrcholné světové soutěže v klasickém lyžování jsou skvělou propagací regionu a přitahují zájem návštěvníků, kteří se k nám pak každoročně vracejí. V tomto se Liberec v mnohém Val di Fiemme podobá.

Val di Fiemme je zkušeným pořadatelem vrcholných lyžařských soutěží. Poslední šampionát se zde uskutečnil v roce 2003. Dal byste libereckým organizátorům nějaké rady?

Myslím, že zde velmi dobře funguje spolupráce s městem, a to je pro akci takového významu důležité. Je to vlastně také jeden z důvodů, proč jsme se do Liberce vypravili my, skupina starostů z Val di Fiemme. Naším cílem bylo nejen poznat Liberec jako dějiště šampionátu, ale poznat se také mezi sebou navzájem, protože když jsme pohromadě při takovéto příležitosti, poznáme se a vybudujeme si vzájemnou důvěru. Všímali jsme si pečlivě, jak pracuje organizační výbor Liberec 2009. Viděli jsme, že ho tvoří velmi mladý kolektiv, a to je nesporně veliká výhoda. Je těžké radit, spíše bych rád Liberci popřál opravdu hodně štěstí na počasí a spoustu sněhu.

A přijedete se do Liberce za dva roky na mistrovství světa podívat?

Určitě ano, z Val di Fiemme dorazí poměrně početná delegace. Plánujeme dokonce v Liberci po dobu šampionátu otevření Casa Val di Fiemme – restaurace nebo stánku, kde by návštěvníci mohli ochutnat typickou italskou kuchyni a především speciality, jimiž je proslulý přímo náš region: sýry, salámy, noky a také víno. Val di Fiemme totiž patří k nejlepším vinařským oblastem Itálie.