VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Už jsem přemýšlela o pěstounství. Ale zázraky se dějí

Jablonec nad Nisou, Liberec - Rozhovor s bývalou redaktorkou Libereckého deníku Romanou Proškovou o těhotenství po čtyřicítce, jeho výhodách a nevýhodách, očkování nebo nošení dětí v šátku.

4.10.2015
SDÍLEJ:

BÝVALÁ REDAKTORKA Libereckého deníku Romana Prošková se synem Ondrou.Foto: Radek Drbohlav

Kolegyni Romaně Proškové se v jejích 42 letech narodil 2. září v jablonecké porodnici syn Ondřej. Nejen o mateřství povídala v rozhovoru.

Tvůj syn Ondra je takovým velkým splněným přáním. Jaký je tvůj příběh ve zkratce?

Vzhledem k životním průšvihům, které mě potkaly, jsem si dítě nechtěla dovolit. Konkrétně se jedná o to, že jsem 15 let splácela dluhy za exmanžela, které jsem ovšem nenasekala. On je ale „bezdomovec" s bydlištěm na radnici a se zapřeným majetkem, takže jsem jeho podvody musela zaplatit já. Jednalo se asi o milion a půl a zdaleka nejsem jediná, koho okradl. Věřím ale, že se mu vše vrátí a možná už vrátilo, nic o něm nevím.

Nejsem typ člověka, který by natahoval ruku a vycucával sociální systém a blízké. Když na to nemám, finančně, duševně, morálně, tak si dítě nepořizuji! Za blbost se zkrátka platí! Neměla jsem si takového idiota brát!

Navíc jsem po náročném rozvodu neměla zrovna štěstí na partnery… Byla jsem smířená s tím, že zůstanu sama se svými adoptovanými psy. V poslední době jsem přemýšlela i o pěstounské péči, na níž člověk nepotřebuje být v páru.

Co bys vzkázala matkám, které se snu mít miminko později vzdaly, ať už z jakéhokoliv důvodu.

Zázraky se dějí! Jsem jasný důkaz…

Romana Prošková
Pro Liberecký deník psala dva roky. Před tím působila v regionální televizi Genus, na Nově i na Primě. Nyní si užívá mateřské dovolené se synem Ondrou. Miluje sport, lezení na skály, jízdu na kole a své dva psy, z nichž jednoho zachránila před utracením.

Rozhodla ses mít miminko později, jaké jsou výhody?

Jsem srovnaná sama se sebou. Vím, kdo jsem. Dítěti mohu poskytnout lásku, péči i kvalitní zázemí. Nemám pocit, že mi něco utíká, že musím něco dohánět. Narážím na matky, které porodí neplánovaně v mladém věku a za nějaký čas vymetají hospody, střídají partnery, dětem vodí nové a nové tatínky, hledají samy sebe apod. Všechny přešlapy mám jakožto stará koza za sebou, doufám.

Vím, že když budu chtít něco podnikat ještě na mateřské dovolené, můžu to dělat i s malým Ondrou, například sport, cestování, práce. Vše se dá skloubit, když si člověk umí zorganizovat čas, což umím, myslím. Nehodlám malého odkládat, abych si dopřávala své koníčky. Vzájemně se potřebujeme!

A nevýhody?

Zatím je nevidím. Fyzicky i psychicky jsem v pohodě. Má kondice je na tom lépe než před dvaceti lety. Okolí to ale možná bude vnímat jinak. Možná si bude ukazovat na malého s tím, že je to chudák, protože má tak starou matku. Možná se za mě bude syn jednou stydět… Namlouvám si ale, že mu vše budu dokázat vysvětlit. Doufám, že bude individualista po mamince a reakce okolí bude brát s přehledem, půjde si za svým. Nenechá se ovlivnit předsudky a hloupými řečmi.

Jak zvládáš dny s novorozencem?

Dokud byl v mých útrobách, nedokázala jsem si společné soužití představit. Žila jsem v jakýchsi představách. Pochopitelně je to životní zvrat, ale krásný, byť chvílemi usínám za chůze. Spánek, to je to jediné, co mi momentálně chybí. Jsem totiž spáč a dříve jsem dokázala spát i 12 hodin. Nyní mám život rozkouskovaný po třech hodinách, ale zvykám si. Malému bude měsíc a najíždíme režim. Je zlatý a téměř vůbec nepláče. Jeho pohodu bezesporu navozuje i nošení v šátku a bezmezná láska, která ho obklopuje.

Jak se díváš na problematiku očkování?

S očkováním nemám problém. Odpůrce očkování příliš nechápu. K lékařům mám důvěru a katastrofické scénáře, které kolují po internetu, považuji za přehnané. Ano, někdy nastane malér, ale ta pravděpodobnost je minimální. Daleko větší problémy vidím v neproočkovanosti.

Jsi spíš taková ta moderní matka nebo alternativnější?

Myslím, že jediné, čím mohu okolí překvapit, je nošení Ondry v šátku. Ještě to není zcela běžné. I to ale praktikuji s rozumem. Není v něm celý den. Už teď ovšem vím, že je to výborná prevence proti tolik diskutovaným kolikám, o napojení dítěte s matkou nebo otcem nemluvě. Kontakt považuji za hrozně důležitý. Dítě se cítí v bezpečí, umocňuje se vztah. Je to na dlouhé povídání.

Měla jsi i holčičí alternativu jména? Proč jsi zvolila jméno Ondřej?

Byla jsem přesvědčená, že budu mít holčičku. Měla to být Anička po babičce. Příroda tomu chtěla jinak. Jméno Ondřej (význam statečný a spravedlivý) se v rodině objevilo prvně. Chtěla jsem české jméno. Neuznávám současné zkomoleniny cizokrajné jméno k typicky českému příjmení. Zní mi to směšně. Před více jak dvaceti lety, když jsem nastoupila do své první práce jako učitelka do MŠ, měla jsem ve třídě i Ondru. Strašně mi přirostl k srdci a tehdy jsem prohlásila: „Pokud jednou budu mít syna, bude to Ondřej."

Představuješ si, čím bude tvůj syn až vyroste?

S chutí říkám, že to bude sportovec intelektuál. Ať je, čím bude chtít, jen ať je zdravý a čestný! Když vidím kolem sebe tolik neštěstí, co se nejrůznějších zdravotních postižení týká, tak je mi úzko. Dříve jsem toto tolik nevnímala a slova o zdraví mi přišla jako klišé…

Vrátíš se k novinařině, až půjde Ondra do školky?

Těžko říct. Momentálně jsem v šestinedělí a jediné, co má pro mě smysl, je syn. Dívám se na něj a brečím dojetím. Práce? Bývala pro mě tím hlavním, ale teď jsem ráda, že vím, jak se jmenuji. Mozek nefunguje, IQ kleslo minimálně o 30 bodů.

Autor: Hana Langrová

4.10.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 22 300 Kč

Pracovníci vězeňské služby STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další požadavky:, - minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, - zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, - trestní bezúhonnost, Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3.TT od 23.900,- Kč), - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici), - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní využití, apod., Místo služebního působiště: Místní jednotka JS Liberec , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS", Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS LBC".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 020 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami ODBORNÝ VYCHOVATEL. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové zařazení: 10-11. platová třída dle platových tabulek pedagogických pracovníků , Životopisy zasílejte na adresu svp_lbc@centrum.cz. Pracoviště: Středisko výchovné péče, Na Výšinách, č.p. 451, 460 15 Liberec 15. Informace: Jana Růžičková, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní montážní dělníci PRACOVNÍK/CE NA KONTROLU, BALENÍ A MONTÁŽNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pouze pro osoby zdravotně postižené nebo zdravotně znevýhodněné , Vizuální kontrola drobných dílů, balení, zakládání apod., Dobrý zrak, manuální zručnost, Plný nebo poloviční úvazek, Hlásit se osobně od 8.00 do 14.00 hod., nejlépe se předem domluvit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Service plus, s.r.o.-003, Zelná, č.p. 633, 460 01 Liberec 1. Informace: Lukáš Černý, +420 770 676 990.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paulie Garand.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Ilustrační foto

Zatímco bezostyšně kradl, majitelé domu pokojně spali doma v ložnici

Vyhrajte vstupenky do zoo. Startuje nová poznávací soutěž

Liberec – Ve spolupráci se Zoo Liberec jsme pro vás připravili novou soutěž o hodnotné ceny.

Tip na film: Jennifer Lawrence exceluje v Rudé volavce

Liberec – Ponořte se do thrilleru z prostředí ruských a amerických zpravodajských služeb. Na diváka čeká více než dvouhodinový film, který se nebál ani nahoty a krve. 

Rosex zve na Jarní koncert. Těšit se můžete na pestrý program

Vratislavice – Vokální skladby z pera starých mistrů, jako jsou například Peter Philips, Jacob Gallus nebo Hans Leo Hassler, zazpívá na svém Jarním koncertu známý liberecký sbor Rosex.

Liberečtí pejskaři vyjádřili podporu týranému štěněti

Liberec /ANKETA/ – V menším rozsahu než v Prachaticích se akce konala ve středu po 17. hodině na libereckém náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT