Přírodní kosmetika pro novorozence je stále oblíbenější. Pozoruje to také společnost HiPP. Jak ale její zástupci podotýkají, národní i unijní legislativa v oblasti kosmetiky sice zajišťuje ochranu lidského zdraví (bezpečnost) a ochranu práv zvířat, na druhou stranu však výrobcům kosmetiky umožňuje za „přírodní“ označit jakýkoliv výrobek.
„Přírodní, bio, ekologický, natural, pure nebo organic na obalech kosmetických přípravků ale z takových výrobků přírodní produkty neudělají. Proto byly založeny nezávislé kontrolní orgány, které stanovují podmínky na výrobu a složení a případnou dobrovolnou certifikaci v souladu s etickými principy nezávislých certifikačních orgánů. V případě ‚přírodní kosmetiky‘ jde tedy spíše o ‚filozofii‘ zeleného myšlení, šetrného přístupu k pokožce a k přírodě,“ uvedli pro Deník zástupci HiPP.
Z jejich slov vyplývá, že vysoká poptávka spotřebitelů je na trhu uspokojována různými značkami. „Jednak certifikovanou přírodní kosmetikou, ale také značkami, které se zaměřují na trvalou udržitelnost například eliminací použití různých složek (mikroplastů, minerálního oleje), úsporou plastů, zvýšením recyklovatelnosti obalů a také přidáním organických přísad, mezi něž patří třeba organický mandlový olej,“ dodávají.
Cena výrobku není rozhodující
Zájem rodičů o přírodní kosmetiku se každým rokem zvyšuje také podle Petry Řičánkové, brand managerky společnosti Weleda. „Maminky se mnohem více zajímají o složení výrobků a jejich udržitelnost. Zájem o přírodní dětskou kosmetiku stále roste a růst se pohybuje meziročně do 8 %. U kosmetických výrobků pro novorozence je vidět, že cena produktu není pro rodiče hlavním ani rozhodujícím faktorem,“ říká.
Petra Řičánková maminkám dále radí, aby vybíraly kosmetiku obsahující kvalitní suroviny. Výrobek by měl být vždy ze sta procent přírodního původu. „Maminky by si měly prověřit, zda je výrobek certifikován například certifikací UEBT, BIO, Natrue, Demeter a podobně. Kosmetika pro novorozence či děti mladší šesti let by neměla obsahovat syntetickou parfemaci ani žádné vysušující a dráždivé látky. Maminka by tedy měla pečlivě prostudovat etiketu výrobku a jeho složení,“ dodává Petra Řičánková.
Nebezpečí plastových a mikroplastových částic
Mezi výrobci dětské kosmetiky pak převládají trendy ústící ve vylepšení složení jejich produktů a v odstranění nežádoucích látek, jakou jsou plastové a mikroplastové částice. „Výrobky jsou tak ještě šetrnější nejen k citlivé dětské pokožce, ale i k přírodě,“ vysvětlují zástupci společnosti HiPP.
Pevné mikroplastové částice se v některých přípravcích používají kvůli jejich výraznému peelingovému účinku, což znamená, že dokážou odstranit nečistoty a odumřelé kožní buňky z povrchu pokožky.
První měsíce s miminkem:
„Přidávají se také do kosmetických výrobků, aby zlepšily jejich vlastnosti, například mýdlo díky nim vypadá krémověji. Pomáhají také usnadnit rozčesávání vlasů nebo rychlejšímu vstřebávání krému do pokožky. Vytvářejí rovněž ochranný film na pokožce a činí ji jemnější a hladší,“ dodává společnost HiPP, která zároveň upozorňuje, že pevné mikroplastové částice ovšem mají špatný dopad na životní prostředí i na nás samotné.
„Představují obrovskou zátěž pro přírodu, kde přetrvávají stovky let. Navíc se z nich dál uvolňují škodlivé látky. Dopad na lidské zdraví zatím není přesně znám. Víme, že mikroplasty obsahují různé stabilizátory, zpomalovače hoření a další chemické látky. Pozorování ukazují, že mohou poškozovat lidské buňky, a to i tím, že se přichytí na vnější membrány červených krvinek. To může omezit jejich schopnost přenášet kyslík. Existuje podezření, že plastové částice způsobují alergie, podráždění kůže, bolesti hlavy a poruchy imunity,“ uzavírá firma HiPP.