Pokud není v možnostech rodičů zařídit dítěti samostatný pokoj, třeba i proto, že není jedináčkem, mělo by mít v domě či bytě alespoň svůj vyhrazený, nedotknutelný prostor. Předškolním dětem postačí stůl, židle, skříň na oblečení a prostor pro hračky. Na současném trhu, který potřebám dětí, ale i nárokům rodičů vychází široce vstříc, je nepřeberná řada možností, jak takový prostor zařídit.

Koberec nebo třeba i pěnové podložky. To vše se stává součástí vybavení pokojíku pro malého potomka.
Jak připravit pokoj pro miminko? Máme pro vás skvělé tipy od zkušených maminek

Vybírat mohou ze standardní nabídky větších i menších výrobců a prodejců, ale není ani problém nechat si zhotovit vybavení dětského pokojíčku na míru. V případě druhé možnosti je zpravidla třeba počítat také s vyšší cenou. A rozhodují samozřejmě i použité materiály.

Jak správně zorganizovat dětský pokoj

Zdroj: Youtube

Nábytek zhotovený na míru z masivního dřeva nejen, že hezky vypadá, ale vydrží určitě déle, než postele, skříně, stoly a židle z lepených materiálů nebo plastu. Kromě ceny může mít však i některé nevýhody. Bude vyžadovat větší péči při ošetřování a poškození, které děti jeho užíváním způsobí, se budou odstraňovat hůře a s vyššími náklady.

Spokojené dítě - sen každého rodiče. Do zbrusu nového dětského pokoje dáváte hlavně lásku a celé své srdce.
Do pokoje pro miminko vkládáte nejen srdce, ale i představivost

Základním vybavením dětského pokoje v každém věku je pohodlná a bezpečná postel s kvalitním roštem a matrací. Pro nejmenší jsou nejvhodnější postýlky s vyvýšenou ohrádkou, aby z ní miminko nepřepadlo. Pro děti, které už umí chodit, není ohrádka nutná, stačí zvýšená zábrana. Postel by měla být dostatečně dlouhá a široká. Jednak proto, aby v ní mělo dítě pohodlný prostor. A potom také, aby z ní za pár měsíců „nevyrostlo“.

Mýty našich prababiček, že nejlepší pro dětská zádíčka je spát na tvrdém, jsou už dávno minulostí. Rošt by měl být pevný nebo mírně pružný a současně by neměl být plný, aby matrace mohla dýchat. Matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Na trhu je k dispozici bohatý výběr pěnových nebo pružinových matrací různých tvrdostí a tlouštěk.

Návrh dětského pokojíčku.
Dětský pokojík je malým bytem v bytě, říká designer Milan Vrbík

Stejně důležité, samozřejmě až pro děti, které se už plnohodnotně pohybují, jsou stoleček a židlička. Ideální je v tomto případě pořídit takzvaný „rostoucí“ nábytek. Tedy židli a stůl, které jsou výškově polohovatelné a mohou po určitou dobu „růst“ spolu s dítětem.

Pro uložení oblečení zvolte nejlépe variabilní skříně a komodky, které budou mít dostatek různě objemných úložných prostor na sezónní oblečení a prádlo. Nezapomínejte ani na uložení hraček, stavebnic, plyšáčků a knížek. Nemusí být všechny ve skříních, vhodné jsou látkové, proutěné nebo plastové boxy, do kterých můžete, spolu s dětmi, hračky přehledně roztřídit.

Ložnice i tělocvična v jednom

Zdroj: Youtube

Přestože vyráběné vybavení dětských pokojů dnes musí splňovat přísné normy a certifikáty, bezpečnost svých potomků rozhodně nepodceňujte. Skříně a komody připevněte ke zdi, aby na díte nespadly, zabezpečte okna proti otevření, dveře od pokoje zajistěte tak, aby se malé děti v místnosti nechtěně samy nezamkly, ostré hrany nábytku opatřete měkkými bezpečnostními prvky.

Zpočátku slouží pokojíček spíše jako hernička, natrvalo se sem miminko většinou stěhuje až když je mu nejméně půl roku.
Pokoj pro miminko? Důležitý je přebalovací pult a postýlka, shodují se maminky

Ať už samostatný pokoj nebo dětský kout netvoří samozřejmě jen movité kusy nábytku. Prostor vyhrazený vašim dětem by pro ně měl být příjemný a útulný. Výzdoba bude v prvních měsících dítěte pochopitelně na rodičích. Volte spíše umírněnost, tlumené, neagresivní barvy a tvary. Kreativitě se zde meze nekladou, vybrat si můžete z nabídky specializovaných dětských obchodů a eshopů. Neobávejte se však ani pustit do výzdoby sami.

Zařizujeme dětský pokojíček

Zdroj: Youtube

Nedejte na někdejší stereotypy, že dívenky vyznávají růžovou a chlapci modrou barvu. Nebojte se využít širší spektrum vhodně kombinovaných barev. Dejte při tom především na svoji intuici a vkus, děti jsou do jisté míry otisk svých rodičů. Takže pokud se výzdoba bude líbit vám, pravděpodobně jí nepohrdnou ani vaše ratolesti.

První dítě, jako milující maminka chcete mít všechno „eňo ňuňo“
Nákup výbavičky pro miminko aneb, jak se nezbláznit a nezkrachovat

Nezapomínejte však na to, že z vašich dětí rostou samostatné osobnosti a s přibývajícím věkem jim při volbě zařízení jejich domácího prostoru dejte možnost uzpůsobit si místo, kde žijí po svém.