Jak říká v rozhovoru pro Deník Anastazie Skopalová, receptury vycházejí především z přírody a aromaterapie. Svoji produkci firma vyváží do celé Evropy, ale také do USA, Mexika či Austrálie.

Na dětskou pokožku patří jen dětská kosmetika. Souhlasíte?
Nepochybně. Je nesmírně důležité, co na dětskou pokožku používáme. Dnes jsou na trhu třeba preparáty plné pěnivých látek, tedy tenzidů, jež pokožku vysoušejí a narušují její ochranný film. Maminky by měly dát vždy číst složení výrobku a věnovat mu zvýšenou pozornost. Když na etiketě vidíte symbol otevřeného kelímku s údajem 20 měsíců, který značí, že po otevření produktu ho můžete takto dlouho používat, je jasné, že musí obsahovat hodně chemie.

Neoprenové dětské plavky jsou slušivé i praktické
Co s sebou na dovolenou k moři? Neopren a oblečení s UV faktorem ocení i miminka

Jemná dětská pokožka si už od narození miminka zaslouží maximálně ohleduplnou péči a kosmetiku bez dráždivých látek. Je to vždy o kvalitě, například od extraktu heřmánku za třetinovou cenu nelze čekat blahodárné účinky, jaké má přírodní heřmánková silice. Stejně jako od pěny do koupele s tenzidy a umělým aromatem nemůžete očekávat pečující a zklidňující účinky, jaké má přírodní koupelový olej s éterickým olejem meduňky.

dětská kosmetika ATOKJemná dětská pokožka si už od narození miminka zaslouží maximálně ohleduplnou péči a kosmetiku bez dráždivých látek.Zdroj: Se svolením Cosmetics ATOK International

Jakou kosmetiku zvolit v prvních týdnech po narození miminka? 
Takovou, která v sobě nemá syntetickou parfemaci. Mnoho lidí kosmetiku pro děti vybírá tak, že jim musí vonět, ale přitom se nepodívají na složení a účinné látky. Přípravky na bázi rostlinných a éterických olejů nevoní tak silně, spíš jemně a přirozeně, ale co je hlavní, dětskou pokožku udržují jemnou, vláčnou a zklidňují případná podráždění a opruzeniny. Dříve byly jen látkové pleny a opruzenin tolik nebylo.

Dnes s plenkami na jedno použití kvůli jejich složení a špatné prodyšnosti dochází k opruzeninám mnohem častěji, zvlášť když se často nemění. Začervenalá místa je třeba hned jemně omýt a aplikovat na ně trochu balzámu s měsíčkem, zklidňující levandulí, meduňkou nebo heřmánkem. Ošetření pokožky přírodním balzámem nebo krémem bych ostatně doporučila při každém přebalování.  

Zkuste se s dětmi zabavit výrobou koupelového čaje se solí:

Zdroj: Youtube

Jaké jsou typy dětské kosmetiky, případně můžete přiblížit novinky?
Osobně to až tak nerozlišuji. Buď je to přírodní dětská kosmetika nebo ta za pár korun z drogerie. I když dělení na levné a dražší přípravky může být často zavádějící. Kvalitní, a tedy i dražší přírodní kosmetiku, zpravidla stačí aplikovat ve velmi malém množství. I tenká vrstva krému, balzámu, oleje nebo mléka má dlouhodobé účinky. Protože vám tyto preparáty vydrží déle, jejich vyšší cena je relativní.

Pokud jde o novinky, nedávno jsme představili řadu dětských výrobků s měsíčkem lékařským – krém, mycí olej, tělový olej a tělové mléko. Měsíček je pro dětskou pokožku dokonalou bylinkou. Působí velmi něžně, zjemňuje, zklidňuje a výrazně regeneruje. Výborně ho snášejí nejen děti, ale i dospělí s citlivou nebo ekzematickou pokožkou.

O kvalitě plenky nerozhoduje cena, ale certifikace kvality.
Jaké plenky jsou nejlepší? Evropa je miluje, jsou z Česka a za pár korun

Jak se od sebe liší krémy a oleje vhodné pro ty nejmenší?
Pokud máte na mysli jejich konzistenci, krémy obsahují vodu, oleje jsou bezvodé. Krémy jsou zpravidla lehčí, více hydratační a rychle se vstřebávají. Oleje jsou výživnější, výrazně zvláčňují a zanechávají pokožku krásně hebkou. Je dobré kombinovat oba typy přípravků, v péči o děti se výborně doplňují.


Nahrává se anketa …

Dětská kosmetika by měla mít, pokud jde o výrobu, velmi přísné předpisy. Je to nutné?
Jistě, je to přísně hlídáno, a to je v pořádku. Tvrdé jsou kromě evropských i naše normy, které musíme, ale zároveň chceme dodržovat. Všechny naše preparáty už při vývoji důkladně testujeme, aby splňovaly nejvyšší standardy. Nejcennější zpětnou vazbu na jejich kvalitu však mám hlavně od našich letitých zákazníků a mých dětí a vnoučat, kteří na nich vyrostli.

Ilustrační foto.
Opruzeniny umí miminko hodně potrápit

Od jakého věku je pro děti vhodná aromaterapie? 
Dle legislativy od tří let, ale hodně záleží na koncentraci a jemnosti éterických olejů. Mezi nejjemnější patří například levandule, heřmánek modrý a meduňka. Já aromaterapii ve své rodině používala i od dřívějšího věku, protože vím, že v nepatrných koncentracích zdravým dětem neublíží. Ale je pravda, že vlivem nekvalitní stravy maminek, spoustě modifikovaných a různě upravených potravin, se dnes mnoho dětí rodí s alergiemi nebo atopickým ekzémem, a tam je samozřejmě třeba opatrnosti.

Značka Original ATOK při tvorbě přípravků používá rostlinné a éterické oleje.

Jakou kosmetiku vybírat pro ty nejmenší? 
Vždy přírodní kosmetiku, a je jedno, od jakého výrobce. Samozřejmě je nutné si prostudovat složení, ale třeba i recenze ostatních uživatelů. Pokud jde o firmu, která je na trhu rok či dva, zkušenosti tam nejspíš nebudou. Také když přípravek stojí pár desetikorun, nemůžete čekat, že bude mít kvalitní účinné látky. Když si spočítáte obsah, obal a etiketu, je logické, že uvnitř nebude nic zázračného, ale jen laciná syntetika. 

Dobrodružství Gábiny, Válečka, Ferdy a Honzy v českém seriálu pro děti.
KVÍZ: Jak dobře znáte naše dětské filmové hvězdy? Otestujte se

Přichází léto, jak je to s dětskými opalovacími krémy?
My třeba nabízíme opalovací olej, který dětské pokožce poskytuje delší ochranu, než běžné opalovací krémy či mléka. Vaše dítko tak může každou chvilku běhat do vody, aniž by bylo třeba ho opakovaně mazat. Olej, na rozdíl od opalovacích krémů a mlék, na pokožce vytvoří dlouhodobý ochranný film.

Přitom působí přirozeně a pokožku nechává volně dýchat. Olej nemá vysoký UV-faktor, ale dítě by stejně nemělo být dlouho na přímém slunci. 

I dětskou kosmetiku ovlivňují různé trendy. Jak se postupem času tato péče o dítě proměnila?
Je znát, jak každým rokem sílí trend návratu k přírodě. Zaplavuje nás tolik moderních technologií a chemie, že přírodní suroviny se stávají vzácnými, a v dětské kosmetice obzvláště. Rodiče jsou díky internetu dobře informovaní a volají po kvalitě a poctivém složení dětské kosmetiky, zejména té, která pomáhá při alergiích, ekzémech a různých dermatitidách, jak už jsme zmiňov mnohé je tak 

Dětská pokožka se vyvíjí celé první tři roky. Je pětkrát tenčí než u dospělých. V tomto období neposkytuje takovou ochranu jako dospělá kůže, protože hydrolipidová vrstva má jinou strukturu, potní žlázy mají nízkou úroveň činnosti a mazové žlázy také nejsou plně vyvinuty. Je tedy velmi důležité pokožku dětí chránit proti poškození a alergickým reakcím, které jí mohou způsobit i nevhodná kosmetika.