VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: FRÝDLANT

Chalupa: Ministerstvo peníze na likvidaci odpadu v Bulovce nedá

Liberec/Bulovka – Ministerstvo životního prostředí nedá peníze na likvidaci skládky německého odpadu dovezeného v minulosti do Bulovky na Liberecku.

STALO SE: Běžkař zkolaboval na trati magistrály

Frýdlant – Kaňkou na víkendovém lyžování byla smrt běžkaře na magistrále u Frýdlantu, jehož už nedokázali oživit ani záchranáři z vrtulníku. Muž zkolaboval v sobotu odpoledne nedaleko Krásné Máří na Frýdlantsku.

Vyznamenání policejního psovoda a psa

Černousy - V minulém týdnu předal náměstek policejního ředitele Libereckého kraje plukovník Pavel Langr titul Psovod roku 2012 praporčíku Liborovi Valečkovi za záchranu lidského života, když jeho pes Ramses našel prochladlého a krvácejícího muže, který se pokusil o sebevraždu.

Nová školka v Raspenavě už neodplave

Raspenava - Areál raspenavské mateřinky za 87 milionů stojí na místě školky, kterou v roce 2010 zničila povodeň

Trhy ve sklárně přinesou vánoční pohodu letos naposled

Heřmanice - V pořadí třetí adventní trhy pořádá právě dnes sklárna Spider-Glass. A osm stovek návštěvníků, kteří sem pro přívětivou vánoční atmosféru zašlo minulou sobotu, jistě potvrdí, že návštěva stojí za to.

Dnes promítáme, zní v Hejnicích. Kino přežilo!

Hejnice - Digitalizace se dočkalo kino, kterému hrozil zánik. Na jeho obnovu místní sázeli ve Sportce.

Pro Fond ohrožených dětí vybrali na benefici statisíce

Hejnice - Pátý jubilejní ročník benefičního koncertu pro Fond ohrožených dětí (FOD) pořádali uplynulou neděli v Hejnicích v bazilice Navštívení Panny Marie.

Do Hejnic leda tankodromem, říkají místní

Hejnice - Obyvatelům Hejnic už pomalu dochází trpělivost. Katastrofální stav dvoukilometrové objížďky v Raspenavě je trápí už od povodní v roce 2010. Silnice se však v nejbližší době opravy nejspíš nedočká.

Frýdlantští se dočkali. Mají opravený betlém

Frýdlant - Na první adventní neděli, tedy 2. prosince, se ve Frýdlantě otevře veřejnosti zrestaurovaný Simonův betlém.

Kvůli požárům padnou dvě trestní oznámení

Bulovka - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podá dvě trestní oznámení v souvislosti s dvěma nedávnými velkými požáry odpadu v Bulovce Arnolticích na Liberecku. Informovala o tom mluvčí inspekce Simona Cigánková.

OBRAZEM: V Arnolticích opět hořela skládka odpadu

Arnoltice - Celkem dvanáct hasičských sborů vyjíždělo v sobotu 17. listopadu opět k požáru odpadu v Arnolticích. Ve stejném areálu hořelo už před několika dny.

Frýdlant získal 9 milionů na povodně

Frýdlant - Město Frýdlant dostalo dotaci na odstranění povodňových škod z roku 2010. Díky ní se opravila například hasičská zbrojnice nebo několik bytových domů.

AKTUALIZOVÁNO

Hasiči po dvou dnech uhasili požár skladu textilu v Bulovce

Bulovka - Po dvou dnech dnes odpoledne hasiči zlikvidovali požár skladu textilu v Bulovce na Liberecku. Hala vzplála v pátek odpoledne, ale kvůli spadlé střeše bylo podle hasičů nejlepší nechat ho vyhořet.

Hejnice hyzdí autovraky. Budou pokuty

Hejnice - Hejnice trápí odložené autovraky, které hyzdí město a zároveň zabírají místo pro parkování běžným vozům. Majitelé autovraků zbytečně riskují. Za „odstavení" auta mohou zaplatit i mnohatisícové pokuty.

Senzace: Našli nejstarší kostel

Raspenava - Nález, který se poštěstí jednou za 50 let. Tak hodnotí archeologové objev základů středověkého kostela, zdi a koster

STALO SE: Pilota v 11 kilometrech nad Frýdlantskem oslnil laser

Frýdlantsko – Let do Paříže mohl skončit tragicky. Pilota dopravního letadla oslnil zelený laser. V tento okamžik se zrovna dopravní letoun pohyboval v oblasti nad Frýdlantským výběžkem.

Napadli a okradli muže. Hned dvakrát

Frýdlant - Rychlé objasnění loupežného přepadení mají na svém účtě policisté z Frýdlantu. Dva mladíci přepadli v nočních hodinách dvaašedesátiletého muže ve Frýdlantě poblíž autobusového nádraží. Už po pár hodinách seděli na policejní stanici a do čtyřiadvaceti hodin si vyslechli obvinění z loupeže.

PODÍVEJTE SE: Z „penisu“ se rozhlédnete do hor

Heřmanice - Výhled na Jizerské i Lužické hory, Žitavskou nížinu, část Heřmanic, Dětřichov i elektrárnu Turów v Polsku. To vše jako na dlani se naskytne návštěvníkům heřmanické věže, kterou ve středu zkolaudovali. Slavnostní otevření však proběhne o několik dní déle, v sobotu 15. září.

OBRAZEM: Jiřiny zářily barvami v Hejnicích

Hejnice - Desítky tvarů, barev i nevšedních kombinací a vazeb. To byla mezinárodní výstava jiřin a jiřinek, která se tento víkend uskutečnila v Hejnicích.

Policistům v Hejnicích utekl ze služebny zadržený muž

Hejnice - Policisté zadrželi ve středu mezinárodně hledaného Čecha, který jim utekl v úterý ze služebny v Hejnicích na Liberecku. Informovala o tom mluvčí policie Ludmila Knopová. Z jakého důvodu je mezinárodně hledaný, neuvedla.

Ve skanzenu na Frýdlantsku našli staré dokumenty

Jindřichovice - Podkroví, trámy a místa v podlaze bývalé rychty v Jindřichovicích pod Smrkem ukrývaly cenné písemné nálezy

V Jindřichovicích vznikne naučná stezka

Jindřichovice pod Smrkem - Občanské sdružení Lunaria v Jindřichovicích pod Smrkem, které zde provozuje Žijící skanzen a muzeum, uspělo v grantovém programu Vpohybu vypsaném nadací Vodafone.

Dělník spadl z mostu v Raspenavě, je vážně zraněn

Raspenava - Z téměř třímetrové výšky spadl v sobotu dopoledne pětačtyřicetiletý ukrajinský dělník v Raspenavě na Liberecku. Vrtulník záchranné služby ho přepravil s vážným zraněním na traumatologii liberecké nemocnice.

Frýdlant musí zkrátka být

Frýdlant - I kdyby se neměly slavit Vánoce, dodává ředitel slavné jazzové dílny Karel Růžička

Na Frýdlantsko dorazil Kinematograf Pavla Čadíka

Frýdlantsko - Na Frýdlantsko dorazil pojízdný kinematograf Pavla Čadíka. Šňůra filmových představení začíná v obci Višňová, kde Valašský rytíř rytířského řádu Modréj trnky Pavel Čadík, ve středu ráno svou maringotku zaparkoval.

Ekologové našli toxický odpad. Jeho původcem má být Termizo

Frýdlant, Liberec – Liberecká spalovna odpadu Termizo se brání nařčení ekologů z nevládní organizace Arnika. Ti našli poblíž skládky Větrov nedostatečně spálený odpad, který podle jejich analýz obsahuje škodlivé a rakovinotvorné dioxiny. Ty jsou sice pod limitními normami, ale nacházejí se na povrchu a navíc v blízkosti potoka. To může podle předsedy sdružení Arnika Jindřicha Petrlíka vést ke znečištění celého potravního řetězce.

Kurzy jazzové dílny ve Frýdlantu jsou týden před zahájením plné

Frýdlant /JAZZOVÁ DÍLNA/ - Zcela obsazené jsou letošní kurzy Letní jazzové dílny Karla Velebného, která začíná příští sobotu ve Frýdlantu na Liberecku. Svátek příznivců jazzu pořádají už po devětadvacáté.

Všímaví sousedé pomohli policii chytit drzého zloděje

Frýdlant - Za ochotu a dobrosrdečnost se šestaosmdesátileté paní ve Frýdlantě skutečně nepěkně odměnil čtyřiatřicetiletý Liberečan. Vlezl k ženě do domu když spala a okradl ji. Díky všímavosti sousedů už ho ale chytila policie a teď ho čeká soud a pak možná i pobyt za mřížemi.

V Heřmanicích staví rozhlednu ve tvaru okurky

Heřmanice – Nová vyhlídková věž ve tvaru okurky vyrůstá v Heřmanicích na Liberecku. Podle některých ale tvarově spíše připomíná penis.

Ve Frýdlantě straší pocestné u skály duch bývalé zámecké paní

Frýdlant - Snad každý hrad či zámek má své strašidlo, svého ducha nebo alespoň legendu či pověst. Také ten ve Frýdlantě má svou pověst, která se vztahuje k jednomu z rodu jeho majitelů – Bibrštejnům, kteří panství získali v roce 1278 a významně se podíleli na vybudování mohutného hradního paláce.

Na Frýdlantsku vznikaly pohádky i filmy komunistické propagandy

Při putování místy, kde se rodila slavná díla kinematografie, se na chvíli zastavíme ve Frýdlantě a jeho okolí. Z části zde totiž vznikal slavný propagandistický snímek Dny zrady režiséra Otakara Vávry.

Zámkem provedl sám vévoda

Frýdlant - Prohlídku návštěvníků zámku ve Frýdlantu obohatilo vyprávění frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna, který přijel i s velvyslancem Španělska.

V Heřmanicích plánují obecní policii, domobrana nestačí

Heřmanice - Zastupitelstvo Heřmanic odsouhlasilo zavedení obecní policie. Nájezdy polských zlodějů na Frýdlantsko neberou konce.

Nebezpečný dům jde k zemi

Frýdlant - Dvě století přečkal dům klasicistního původu na Husově ulici ve Frýdlantě. Až vstup do třetího století se mu stal osudným. Jeho vlastník jej nechal natolik zchátrat, že se teď do jeho zdí zakousla těžká technika. Dům postupně bourací čety rozeberou.

Fotopast si připsala úspěch ve Frýdlantě

Frýdlant – Na ženu odvážející dříví z lesa bez povolení upozornila ve úterý 26. června nově umístěná fotopast.

Na podzim čeká obě kina na Frýdlantsku digitalizace

Frýdlant/Hejnice - Poslední dvě funkční kina ve Frýdlantském výběžku na Liberecku čeká na podzim digitalizace, která je má zachránit před zánikem. Investici schválili na konci června zastupitelé ve Frýdlantu i v Hejnicích.

Frýdlantsko se mění. Otevřel zde wellness hotel

Frýdlant - Areál Antonie nabízí krytý a venkovní bazén, saunu, vířivku, solária a masáže.

Sázením si na kino v Hejnicích nevydělali

Hejnice - Radnice v Hejnicích na Liberecku se neúspěšně snažila získat peníze na nutnou digitalizaci kina v loterii. Místostarosta Jaroslav Demčák řekl, že tím chtěli zejména upozornit na riziko zániku kina.  „Jsme realisté. To, že nevyhrajeme první ve Sportce, se dalo čekat. Chtěli jsme ale ukázat, že není normální, co se děje kolem digitalizace. Kdo novou techniku mít nebude, zanikne," uvedl.

Bedřich zaměstnal svými zálety celý Frýdlant. Už si hoví v pelechu

Frýdlant - Týden vydržel neznámý voříšek kňučet v uličce vedle frýdlantské radnice v Havlíčkově ulici. Kolemjdoucí mu nejprve dávali pamlsky a když ani po několika dnech neopustil své stanoviště, začali se místní přít o to, co tím pes sleduje.

Špitálek. Dřív sloužil sociálně slabým, dnes v něm je muzeum

Frýdlant - Ještě nedávno to bylo jedno z nejodpudivějších doupat ve Frýdlantu. A teď se sem lidé budou chodit dívat, jak se ve městě dřív žilo. Budova, pro kterou se vžil název Špitálek, má nový smysl existence od včerejška, kdy ji slavnostně otevřeli.

Školy na Frýdlantsku chtějí oživit výuku praktickými pokusy

Frýdlant v Čechách - Vrátit do školní výuky přírodovědných předmětů experimenty je cílem nového projektu, do nějž se zapojilo několik základních škol ve Frýdlantském výběžku.

Středověký chléb tahali z dobové pece

Frýdlant - Domácí chleba o víkendu provoněl okolí frýdlantského Špitálku. Městské muzeum se může pochlubit naprostým unikátem. Do nově vznikající expozice přibyla replika zhruba 500 let staré chlebové pece, kterou si o víkendu postavili místní žáci základních škol.

Kupte si! Stačí zaplatit jen pár Větrováků

Frýdlant - V domově ve Frýdlantě pořádali tradiční bazárek. Děti si tam vybíraly, jako na skutečném tržišti. Nejvíc na dračku šla kosmetika.

Postaví 20 kilometrů kanalizace, kraj na ně přispěje 25 miliony

Raspenava - Bezmála třítisícové město Raspenava se dočká kompletního odkanalizování. Práce začaly 30. dubna. Nestane se tak ale bez pomoci Libereckého kraje. Ten městu daruje 25 milionů korun jako povinnou spoluúčast. Díky tomu dosáhne Raspenava na dotaci z Operačního fondu Životní prostředí ve výši 324,5 milionu korun.

Ve Frýdlantě postaví repliku pět set let staré pece a upečou v ní chleba

Frýdlant – Stejně vypečený chléb, jaký jedli lidé před pěti sty lety, možná ochutnají na konci týdne ve Frýdlantě. Archeologové tam budou v objektu tzv. Špitálku po dobu dvou dnů stavět repliku staré chlebové pece. Přesně takové, jejíž pozůstatky našli při průzkumu. Dobroty z pece by měli lidé ochutnávat nejen tento víkend, ale používat je budou  i v budoucnu při akcích.

Mladí se bavili. A země se třásla

Černousy - Lidé ve dvou obcích na Frýdlantsku skoro nespali. Ptáci odletěli. Ves Černousy ohlušilo tekkno. Utichlo v úterý

Počítačové hry že nejsou užitečné? Ale jsou, dokázali to v Jindřichovicích

Jindřichovice pod Smrkem - Víte, co jsou to strategické hry? A proč vaše děti i vnoučata tolik baví? Je to jednoduché. Ve virtuálním světě si budují vlastní svět, staví vesnice, chýše. Pokud chtějí chleba, musí si postavit pec, umlít obilí, vyhloubit studnu, okovat koně. To, co se z jejich současného života vytrácí nebo už docela vytratilo.

Na technoparty na Frýdlantsku stále zůstávají stovky lidí

Černousy - Stovky lidí nadále zůstávají na technoparty, která se od víkendu koná na loukách mezi obcemi Černousy a Habartice na Frýdlantsku. V neděli večer a v pondělí ráno část účastníků odjela a jejich počet mírně klesal během celého dnešního dne. Akce, která místním vadí kvůli hluku, je ohlášená až do středy 2. května. 

AKTUALIZOVÁNO

Na dva účastníky technoparty u Černous spadla tyč od reproduktoru

Černousy -Na dva účastníky technoparty u Černous na Frýdlantsku spadla dnes ráno asi dvacetikilogramová tyč od reproduktoru. Zraněni byli jen lehce, sanitka je odvezla na ošetření do nemocnice. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie prošetřuje.

Odstěhovala se. A psy nechala na řetězu. Zachránili je sousedé

Bulovka, Krásný Les - Po Květoslavě Bílé z Arnoltic v Bulovce pátrají policisté. Žena se totiž odstěhovala z bytového domu a bez zjevného důvodu zde zanechala dvojici psů. Tím je však odsoudila k smrti zvířata zůstala 14 dní uvázána na řetězu u boudy, bez jídla a pití. Nebýt všímavých sousedů, zahynula by.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT