VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: FRÝDLANT

Ve Frýdlantě straší pocestné u skály duch bývalé zámecké paní

Frýdlant - Snad každý hrad či zámek má své strašidlo, svého ducha nebo alespoň legendu či pověst. Také ten ve Frýdlantě má svou pověst, která se vztahuje k jednomu z rodu jeho majitelů – Bibrštejnům, kteří panství získali v roce 1278 a významně se podíleli na vybudování mohutného hradního paláce.

Na Frýdlantsku vznikaly pohádky i filmy komunistické propagandy

Při putování místy, kde se rodila slavná díla kinematografie, se na chvíli zastavíme ve Frýdlantě a jeho okolí. Z části zde totiž vznikal slavný propagandistický snímek Dny zrady režiséra Otakara Vávry.

Zámkem provedl sám vévoda

Frýdlant - Prohlídku návštěvníků zámku ve Frýdlantu obohatilo vyprávění frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna, který přijel i s velvyslancem Španělska.

V Heřmanicích plánují obecní policii, domobrana nestačí

Heřmanice - Zastupitelstvo Heřmanic odsouhlasilo zavedení obecní policie. Nájezdy polských zlodějů na Frýdlantsko neberou konce.

Nebezpečný dům jde k zemi

Frýdlant - Dvě století přečkal dům klasicistního původu na Husově ulici ve Frýdlantě. Až vstup do třetího století se mu stal osudným. Jeho vlastník jej nechal natolik zchátrat, že se teď do jeho zdí zakousla těžká technika. Dům postupně bourací čety rozeberou.

Fotopast si připsala úspěch ve Frýdlantě

Frýdlant – Na ženu odvážející dříví z lesa bez povolení upozornila ve úterý 26. června nově umístěná fotopast.

Na podzim čeká obě kina na Frýdlantsku digitalizace

Frýdlant/Hejnice - Poslední dvě funkční kina ve Frýdlantském výběžku na Liberecku čeká na podzim digitalizace, která je má zachránit před zánikem. Investici schválili na konci června zastupitelé ve Frýdlantu i v Hejnicích.

Frýdlantsko se mění. Otevřel zde wellness hotel

Frýdlant - Areál Antonie nabízí krytý a venkovní bazén, saunu, vířivku, solária a masáže.

Sázením si na kino v Hejnicích nevydělali

Hejnice - Radnice v Hejnicích na Liberecku se neúspěšně snažila získat peníze na nutnou digitalizaci kina v loterii. Místostarosta Jaroslav Demčák řekl, že tím chtěli zejména upozornit na riziko zániku kina.  „Jsme realisté. To, že nevyhrajeme první ve Sportce, se dalo čekat. Chtěli jsme ale ukázat, že není normální, co se děje kolem digitalizace. Kdo novou techniku mít nebude, zanikne," uvedl.

Bedřich zaměstnal svými zálety celý Frýdlant. Už si hoví v pelechu

Frýdlant - Týden vydržel neznámý voříšek kňučet v uličce vedle frýdlantské radnice v Havlíčkově ulici. Kolemjdoucí mu nejprve dávali pamlsky a když ani po několika dnech neopustil své stanoviště, začali se místní přít o to, co tím pes sleduje.

Špitálek. Dřív sloužil sociálně slabým, dnes v něm je muzeum

Frýdlant - Ještě nedávno to bylo jedno z nejodpudivějších doupat ve Frýdlantu. A teď se sem lidé budou chodit dívat, jak se ve městě dřív žilo. Budova, pro kterou se vžil název Špitálek, má nový smysl existence od včerejška, kdy ji slavnostně otevřeli.

Školy na Frýdlantsku chtějí oživit výuku praktickými pokusy

Frýdlant v Čechách - Vrátit do školní výuky přírodovědných předmětů experimenty je cílem nového projektu, do nějž se zapojilo několik základních škol ve Frýdlantském výběžku.

Středověký chléb tahali z dobové pece

Frýdlant - Domácí chleba o víkendu provoněl okolí frýdlantského Špitálku. Městské muzeum se může pochlubit naprostým unikátem. Do nově vznikající expozice přibyla replika zhruba 500 let staré chlebové pece, kterou si o víkendu postavili místní žáci základních škol.

Kupte si! Stačí zaplatit jen pár Větrováků

Frýdlant - V domově ve Frýdlantě pořádali tradiční bazárek. Děti si tam vybíraly, jako na skutečném tržišti. Nejvíc na dračku šla kosmetika.

Postaví 20 kilometrů kanalizace, kraj na ně přispěje 25 miliony

Raspenava - Bezmála třítisícové město Raspenava se dočká kompletního odkanalizování. Práce začaly 30. dubna. Nestane se tak ale bez pomoci Libereckého kraje. Ten městu daruje 25 milionů korun jako povinnou spoluúčast. Díky tomu dosáhne Raspenava na dotaci z Operačního fondu Životní prostředí ve výši 324,5 milionu korun.

Ve Frýdlantě postaví repliku pět set let staré pece a upečou v ní chleba

Frýdlant – Stejně vypečený chléb, jaký jedli lidé před pěti sty lety, možná ochutnají na konci týdne ve Frýdlantě. Archeologové tam budou v objektu tzv. Špitálku po dobu dvou dnů stavět repliku staré chlebové pece. Přesně takové, jejíž pozůstatky našli při průzkumu. Dobroty z pece by měli lidé ochutnávat nejen tento víkend, ale používat je budou  i v budoucnu při akcích.

Mladí se bavili. A země se třásla

Černousy - Lidé ve dvou obcích na Frýdlantsku skoro nespali. Ptáci odletěli. Ves Černousy ohlušilo tekkno. Utichlo v úterý

Počítačové hry že nejsou užitečné? Ale jsou, dokázali to v Jindřichovicích

Jindřichovice pod Smrkem - Víte, co jsou to strategické hry? A proč vaše děti i vnoučata tolik baví? Je to jednoduché. Ve virtuálním světě si budují vlastní svět, staví vesnice, chýše. Pokud chtějí chleba, musí si postavit pec, umlít obilí, vyhloubit studnu, okovat koně. To, co se z jejich současného života vytrácí nebo už docela vytratilo.

Na technoparty na Frýdlantsku stále zůstávají stovky lidí

Černousy - Stovky lidí nadále zůstávají na technoparty, která se od víkendu koná na loukách mezi obcemi Černousy a Habartice na Frýdlantsku. V neděli večer a v pondělí ráno část účastníků odjela a jejich počet mírně klesal během celého dnešního dne. Akce, která místním vadí kvůli hluku, je ohlášená až do středy 2. května. 

AKTUALIZOVÁNO

Na dva účastníky technoparty u Černous spadla tyč od reproduktoru

Černousy -Na dva účastníky technoparty u Černous na Frýdlantsku spadla dnes ráno asi dvacetikilogramová tyč od reproduktoru. Zraněni byli jen lehce, sanitka je odvezla na ošetření do nemocnice. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie prošetřuje.

Odstěhovala se. A psy nechala na řetězu. Zachránili je sousedé

Bulovka, Krásný Les - Po Květoslavě Bílé z Arnoltic v Bulovce pátrají policisté. Žena se totiž odstěhovala z bytového domu a bez zjevného důvodu zde zanechala dvojici psů. Tím je však odsoudila k smrti zvířata zůstala 14 dní uvázána na řetězu u boudy, bez jídla a pití. Nebýt všímavých sousedů, zahynula by.

Mladí zemědělci měřili síly

Frýdlant /ROZHOVOR/- Již sedmý ročník zemědělské olympiády se ve středu a čtvrtek konal v areálu Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. Studenti museli projít testem znalostí zvířat, rostlin a hnojiv, soutěžili v dojení a v práci s nakladačem. Nejtěžší disciplínou byla jízda zručnosti na kolovém traktoru Zetor s přívěsem.

Pozor na lupiče elektroodpadu, varují občany v Hejnicích

Hejnice - Před sběrači kovů varují své občany Hejnice. Na městských facebookových stránkách se objevila fotografie, zachycující dvojici zlodějů, údajně z Raspenavy, kteří rabují kontejnery na odložený elektroodpad, jenž radnice od lidí vybírá.

Bývalá ubytovna ve Frýdlantu se promění na čtyřhvězdičkový hotel

Frýdlant  - Bývalá ubytovna Řecký domov ve Frýdlantu na Liberecku se za přispění evropských dotací promění ve čtyřhvězdičkový hotel. Podobné ubytování pro náročnější klientelu zatím v severní části Jizerských hor chybí.

Frýdlantská vodárenská chystá investice

Frýdlant - Investice za 437 milionů korun připravuje Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která je dominantním dodavatelem pitné vody ve Frýdlantském výběžku a zajišťuje tam i čistění odpadních vod. Většina peněz na investice je určena na modernizaci dvou klíčových úpraven pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoce.

Frýdlant poskočil již na druhé místo

Liberec - Fotbalová I. A třída: Z Liberecka zvítězil pouze Frýdlant. Vratislavice a Stráž nad Nisou dostaly doma bůra.

Frýdlant opět hlídají strážníci

Frýdlant - Na pořádek ve městě začali dohlížet strážníci liberecké Městské policie. Oproti minulosti budou střežit bezpečnost lidí nepřetržitě.

Volného zubaře seženete. Pokud nejste z Frýdlantska

Liberecký kraj - /ANKETA/ Nerovnoměrné rozmístění zubních ordinací trápí Liberecký kraj. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přiznává, že počet zubařů v poměru k obyvatelstvu je sice nadprůměrný, ale některá místa zubaře jako by nelákala.

Kříženci ovčáka Báře umřel páníček. Chcete ji?

Krásný Les - Nový domov hledá teprve čtyřměsíční fenka křížence ovčáka. Její pobyt na tomto světě nezačal nejšťastněji kdosi ji vypustil v Křižanech a nechal napospas osudu. Pracovnice křižanského obecního úřadu zkontaktovaly útulek Azyl Pes Krásný Les, kde našel pes dočasný domov. Teprve v útulku se přišlo na to, jak se pes ocitnul bez domova.

Fotbalový Frýdlant má devět týmů

Frýdlant - Fotbalový Slovan Frýdlant má v dospělých dva týmy áčko v I. A třídě a béčko v okresním přeboru. Změny zasáhlo áčko trenéra Milana Matouška a asistenta Tomáše Dědka. Vedoucím mužstva je Martin Budzel, současný prezident klubu.

Z obchodu v noci zmizelo deset pil, škoda dosahuje 200 tisíc

Frýdlant - Prodejnu s nářadím navštívil po zavírací době v noci ze čtvrtka na pátek neznámý nenechavec. Z obchodu si odnesl deset motorových pil a rádio. Celková škoda dosahuje 200 tisíc korun. Do prodejny se dostal poté, co rozbil skleněnou výplň dveří.

Drábkova reforma posílá děti do ústavů

Frýdlant v Čechách - Téměř sedm let se Pavla Kropáčová snaží, aby její autistická dcera zvládala život se svým handicapem. Kdo se s autismem zblízka setkal, ví, jak těžký úkol je proniknout do uzavřeného světa lidí s tímto postižením a vštípit jim alespoň základní úkony.

Ve Španělsku málem našel smrt, teď hledá rodinu na Liberecku

Krásný Les - Příběhy opuštěných psů leckdy připomínají ty lidské. Ten poslední z Azylu Pes v Krásném Lese jako by vypadl z knížky o Robinsonovi, který se nejprve ztratil, aby skončil na opačném konci světa a nakonec byl zachráněn.

Budeme mít vlastní pivo, těší se lidé ve Frýdlantě

Frýdlant /GALERIE/ - Zhruba dvanáct měsíců uplyne do chvíle, než lidé ve Frýdlantě poprvé ochutnají nové místní pivo Albrecht. Chmelový mok, který ponese jméno vévody Albrechta z Valdštejna, muže, jenž je úzce spjatý právě z Frýdlantem, by příznivci piva poprvé měli vypít na Valdštejnských slavnostech v roce 2013. A i když ještě do té doby uplyne moře času, už nyní je o pivo i frýdlantský pivovar, kde se má vařit, velký zájem.

Pohřešuje se osmnáctiletý mladík. Viděli jste ho?

Frýdlant - Policie pátrá po zmizelém mladíkovi z Frýdlantska.

Chtějí zachránit kino. Zkusí štěstí ve sportce

Hejnice - Zachránit kino. To si přejí lidé v Hejnicích a zkouší už skutečně vše, co jim dává i třeba jen malou naději. Pokud chtějí totiž promítat nové filmy, nezbývá jim, než digitalizovat. A v tom je háček. Na modernizaci promítacího zařízení jednoduše nejsou v obecní pokladně peníze.

Frýdlantem putovaly maškary, v podání těch nejmenších

Frýdlant /GALERIE/ - Masopust slavili před několika dny také ve Frýdlantě. Užily si ho tam zejména děti z místních mateřských školek z Jiráskovy, Bělíkovy a Sídlištní ulice. Malé maškary, mezi kterými byly třeba čarodějnice, vodník, kašpárek nebo kostra, procházely městem až k radnici. tam je uvítali zástupci vedení města. Děti jim zazpívaly a za to na oplátku dostaly masopustní koláčky.

Frýdlantští: Jsme jak na ztracené vartě

Frýdlant v Čechách - /ANKETA/ Frýdlantskou nemocnici čekají další škrty. Po tamní porodnici bude zrušeno i lůžkové oddělení na gynekologii. Pro ženy s vážnějšími potížemi to znamená cestovat za operací na oddělení Krajské nemocnice v Liberci.

Paradox: Mají nejlevnější vodu, ale platí za ni ze všech nejvíc

Liberecký kraj - Napustit si vanu, spláchnout záchod a nebo třeba jen umýt ruce se ve Frýdlantu brzy stane luxusem. Zdejší obyvatelé totiž za vodu platí v Libereckém kraji nejvíce, aktuálně jsou i čtvrtí nejdražší v republice. Občané se logicky ptají proč? Zdejší vodné je přece jedno z nejnižších!

Největší přání Frýdlantských se ani letos nesplní

Frýdlant v Čechách - Koupaliště nebo aspoň krytý bazén, dále například halu nad stadionem, koncert Tomáše Kluse, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež z ohrožených skupin, prolézačky a houpačky, obří obrazovku na náměstí, knihovnu, opravené chodníky a cesty, anebo lavičky na cestě ke hřbitovu.

V bytě školníka budou pitvat

Frýdlant - Sedmdesát studentů oboru veterinářství SŠ hospodářské a lesnické ve Frýdlantu získalo nové odborné učebny. Ve středu 14. prosince je slavnostně otevřeli zástupci zřizovatele školy - Libereckého kraje.

Děti z "děcáku" budou bydlet jako dospělí

Frýdlant - Budou si sami vařit, prát, žehlit i uklízet. Zkrátka - žít jako normální lidé v normální rodině. Děti z Dětského domova Frýdlant jako první v Libereckém kraji poznají každodenní realitu díky nízkoenergetickým domkům, do kterých se po Vánocích přestěhují. V nich budou hospodařit a bydlet jen s nezbytnou asistencí vychovatelů, kteří dohlédnou, aby si děti plnily své povinnosti.

Frýdlantským hasičům vykradli zbrojnici

Frýdlant - Dobrovolní hasiči ve Frýdlantě - Větrově přišli o cenné vybavení. Ze zbrojnice jim ho ukradli v noci na včerejšek zloději.

Odhaluje méně známou historii Frýdlantska

Liberec - Kudy jezdily v minulosti povozy obchodníků nebo jaké budovy lemovaly železniční trati. Uměli vypálit lepší cihly ve velkých továrnách nebo v rodinných cihelnách a bylo vůbec oblíbené frýdlantské pivo?

Granát vyděsil lidi ve Frýdlantu

Frýdlant – Nález dělostřeleckého granátu zaměstnal ve 13.26 hodin hasiče a policisty ve Frýdlantu.

Velký požár vyhnal z domu sedm rodin

Arnoltice - Požár domu v Arnolticích na Frýdlantsku zcela zničil pět ze sedmi bytů. Popelem lehla o víkendu i zahradní chatka v Liberci.

Frýdlantští čistí centrum města od hazardu

Frýdlant - Zatočit s hernami se rozhodli zastupitelé ve Frýdlantu. Již letos v červenci schválili vyhlášku, která v centru města, kde se nachází památková zóna zakazuje herny. Ty, kterým povolení pro provoz automatů letos vyprší, už ho radnice neobnoví.

Vévoda je zpět na náměstí

Frýdlant - Odhalení sochy Albrechta z Valdštejna korunovalo slavnostní předání opraveného náměstí ve Frýdlantu široké veřejnosti.

Do Frýdlantu se vrátí Valdštejn

Frýdlant - Kontroverzní postava frýdlantského vojevůdce Albrechta z Valdštejna se už zanedlouho opět objeví na frýdlantském náměstí. Tentokrát v podobě sochy, která se sem vrátí po více než šedesáti letech.

Za uměním mohou lidé přijít na radnici

Frýdlant v Čechách – Jazz lze vnímat i skrze výtvarné umění. O tom se mohou přesvědčit všichni, kteří dnes zavítají na vernisáž výstavy Obrázky Marie–José Růžičkové, manželky jazzového pianisty Karla Růžičky, do obřadní síně radnice ve Frýdlantu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT