VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: FRÝDLANT

Město Frýdlant rozkládající se na obou březích řeky Smědé tvoří přirozené centrum celého Frýdlantského výběžku. Vznikalo a rozrůstalo se ve stínu stejnojmenného hradu střežícího zemskou stezku do Lužice. Frýdlant je městem, kde téměř z každé uličky dýchá historie. Mezi nejvýznamnější památky patří kromě hradu též děkanský chrám Nalezení sv. Kříže, nacházející se na pravém břehu řeky Smědé. Dokončen byl roku 1551 a poté ještě několikrát přestavován. Dominantou města je neorenesanční radnice postavená v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci. Stranou do náměstí zdobí sochy Spravedlnost a Obětavost, interiér dotvářejí vitrážová okna, dary místních podnikatelů, a významná je busta Albrechta z Valdštejna umístěná v hale, dílo raspenavského sochaře Scholze. Zdroj: www.mesto-frydlant.cz

Ve Frýdlantě si žáci mohli vyzkoušet, co je baví

Frýdlant – Padesátka frýdlantských deváťáků si na zdejší Střední škole hospodářské a lesnické ve mohla vyzkoušet, jaký obor by je mohl bavit.

FOTO: Frýdlant opravil pomníky obětem první světové války

Frýdlant - Dva obnovené pomníky obětem první světové války odhalili u příležitosti Dne veteránů ve Frýdlantu.

Gymnazisté ve Frýdlantu připravili výstavu

Frýdlant – Výstava „Boříme bariéry aneb spolu to jde líp“ byla ve středu slavnostně zahájena ve vestibulu frýdlantské radnice.

FOTO: Šest poskytovatelů sociálních služeb dostalo ve Frýdlantu nové zázemí

Frýdlant – Povodně v roce 2010 zanechaly na Frýdlantsku mnoho nešvarů. Městu se letos podařilo vypořádat s dalším z nich. Centrum 1407, které bylo před osmi lety jako tehdejší galanterie zaplavené vodou do výšky 2,2 metru, je od středy znovu otevřené. Jeho novou podobu navrhl architekt Ladislav David. Sloužit bude jako zázemí šesti poskytovatelům sociálních služeb.

Frýdlantská nemocnice má změnit majitele do června

Frýdlant – Memorandum o budoucím převzetí soukromé frýdlantské nemocnice tou libereckou je konečně podepsáno. Včera jej stvrdili zástupci Libereckého kraje, města Frýdlant, Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice Frýdlant. Informovala o tom mluvčí kraje Andrea Fulková.

Dětský domov ve Frýdlantu získal nový sociální automobil

Frýdlant – Nové auto získal v pondělí dětský domov ve Frýdlantu díky projektu Sociální automobil.

Ve Frýdlantě zahraje Hradišťan

Frýdlant – Sté výročí založení Československa můžete ve Frýdlantu oslavit koncertem hudebního uskupení Hradišťan a jeho uměleckého vedoucího Jiřího Pavlici.

Frýdlantská škola má zrenovované hřiště

Frýdlant – Žáci ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant si mohou užívat nově zrenovované hřiště v areálu školy v ulici Purkyňova.

Lesníci dětem vysvětlili, o čem je práce v lese

Frýdlantsko – Jak se těží a sváží dříví, kde využít koně, jak pěstovat les, co musí umět obsluha harvestoru, co řidič vyvážecí soupravy nebo těžař s motorovou pilou.

Frýdlant už má koalici, starostou zůstane Dan Ramzer

Frýdlant – Téměř stejná koalice jako v minulém volebním období bude vládnout ve Frýdlantu i v následujících čtyřech letech. Vyplývá to z povolebního vyjednávání, které se odehrálo v neděli 14. října večer a o jehož výsledku informoval starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Bar bude zavírat dřív. Kvůli hluku

Frýdlant - Zastupitelé Frýdlantu schválili vyhlášku, podle které musí bar v centru města skončit ve 22 hodin.

Frýdlant hledá vánoční strom

Frýdlant - Počasí tomu sice ještě nenasvědčuje, ale Vánoce se kvapem blíží a ve Frýdlantě už se začali poohlížet po stromu, který bude letos krášlit náměstí před radnicí během adventu.

Kaplička v Albrechticích u Frýdlantu – Filipově prokoukla

Frýdlantsko – Během prázdnin se zchátralá kaplička dočkala kompletní obnovy, na které se vedle města Frýdlant finančně podílel i Liberecký kraj.

FOTO: U bývalého statku ve Frýdlantě vysázeli 21 javorů

Frýdlant – Jednadvacet mladých javorů bylo ve středu 3. října 2018 vysázeno ve Frýdlantu u bývalého státního statku podél náhonu. Na zhruba 200 metrů dlouhém úseku doplnily kaštanovou alej, která dožívá. S výsadbou pomohli vedení Frýdlantu děti z místní základní školy a členové některých městských spolků. 

Frýdlant na sv. Václava vysadí lípu republiky

Frýdlant – Lípu republiky vysadí v pátek 28. září 2018 u příležitosti stého výročí vzniku Československa město Frýdlant. Půjde o lípu malolistou, která bude do země usazena v městském parku v ulici Mezibranská starostou města Danem Ramzerem a místostarostou Jiřím Stodůlkou v 16.00 hodin.

FOTO: Třetí ročník Okurkiády vyhrála ve Frýdlantu Věra Erlebachová

Frýdlant – Nejlepší nakládané okurky má letos ve Frýdlantu Věra Erlebachová. Jako nejchutnější ze všech třinácti vzorků, přihlášených do třetího ročníku soutěže Okurkiáda, je alespoň v pátek 21. září 2018 vyhodnotila v klubovně Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Frýdlant v Čechách čtyřčlenná porota. Na druhém místě skončila Pavlína Plášilová, třetí nejlepší okurky tohoto roku doma naložila Anna Vacková. 

Anketa Deníku: Problémem Frýdlantu je zdravotnictví a doprava, říkají lídři

Frýdlant – Deník oslovil lídry stran, kandidujících do frýdlantského zastupitelstva.

FOTO: Dobrovolní hasiči ve Frýdlantě si připomněli 150 let od svého založení

Frýdlant – Na sobotu si připravili hasiči program pro celou rodinu, jehož vrcholem byla spanilá jízda hasičských vozů městem. 

FOTO: Pestrobarevná záplava jiřin lahodí oku v hejnickém klášteře

Hejnice - Od pátku 14. září je v hejnickém klášteře opět k vidění záplava pestrobarevných jiřin.

Skupina Koťata pokračuje. Umožňuje dřívější návrat z rodičovské dovolené

Frýdlant – Lidé ve Frýdlantu budou i v dalších dvou letech moci do práce z rodičovské dovolené dříve. Skupina Koťata pro děti ve věku od jednoho roku, která jim to umožňuje, totiž získala dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí na pokračování projektu, který skončil na konci srpna.

V městském kině se bude besedovat o pitné vodě a Turówu

Frýdlant – Přijde Frýdlantsko o vodu? Jak velkou hrozbou je pro tuto oblast v souvislosti s možnou ztrátou podzemní vody chystané rozšíření a prohloubení polského hnědouhelného povrchového dolu Turów? Jaké kroky lze podniknout, aby se zabránilo nejhoršímu?

Ve Frýdlantě dokončili značení ulic. Zbývá jen památková zóna

Frýdlant – Poslední, čtvrtou etapou, skončilo ve Frýdlantu značení ulic. Instalace dopravních značek s názvy ulic proběhla v poslední části města koncem minulého týdne. Ve Frýdlantu tak zbývá už jen označit ulice v městské památkové zóně, tam bude ale označení řešeno jiným způsobem.

FOTO: Ve škole vypěstovali vlastní chmel. Pivo bude na podzim

Frýdlant – V zámeckém pivovaru ve Frýdlantě se od čtvrtka připravuje nové pivo. Bude se jmenovat Hospodář 12 a vyrábí se jen v omezeném množství. Vaří se totiž z chmele, který zasadili studenti zdejší Střední školy hospodářské a lesní (SŠHL). Je to vůbec poprvé, co bude mít škola vlastní pivo.

FOTO: Škodovky zaplnily náměstí. Pak se vydaly závodit

Frýdlant – Škodovka všude. Návštěvníkům frýdlantského náměstí T. G. Masaryka se v sobotu naskytl nevídaný pohled. Celé náměstí zaplnily automobily Škoda 110 R Coupé.

Poklady se to tu jen hemží. Nové objevili ve Frýdlantu

Liberecký kraj – Další vzácné mince vydalo Frýdlantsko. Na dně rybníka nalezli archeologové poklad z konce třicetileté války.

Prázdniny končí hrami a sportem

Frýdlant – Tuto sobotu 25. srpna pořádá od 10 do 17 hodin spolek CEEBIUS GYM ve Frýdlantě v autokempu rozloučení s prázdninami pro děti, kterým již v dalším týdnu začne nový školní rok.

Nakládáte okurky? Pošlete je na další Okurkiádu

Frýdlant – Soutěž o nejlepší nakládačky Okurkiáda startuje v těchto dnech ve Frýdlantu. Vlastní nakládané okurky mohou lidé do soutěže přihlásit až do 18. září. Nejchutnější okurky se budou ve Frýdlantu hledat už potřetí. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo sám nakládá a zavařuje okurky.

Frýdlant potřebuje další parkoviště. Už se na nich pracuje

Frýdlantu chybí především na sídlištích parkovací místa. Město o problému ví a postupně ho řeší. Jen v letošním roce byla obnovena nebo nově vytvořena tři parkoviště, na dalších se již pracuje nebo bude v příštích týdnech pracovat.

Ukradli mi svačinu! Nožem a nadávkami ohrožoval okolí

Frýdlant – Až tři roky vězení si může vysloužit padesátiletý muž z Frýdlantu, který začátkem srpna nejprve slovně, poté nožem ohrožoval svého souseda na místním sídlišti.

Letní jazzová dílna ve Frýdlantu začíná už v sobotu

Frýdlant se chystá na další letní jazzovou dílnu Karla Velebného. Připraveny jsou tři koncerty pro veřejnost.

Frýdlant vybuduje chodníky v ulici Žitavská

Frýdlant – Už v srpnu by měla začít stavba chodníků ve frýdlantské ulici Žitavská, a to v úseku od podniku TRW ke kruhovému objezdu.

Tělocvična v Základní škole Bělíkova má nové zázemí

Frýdlant – Nefunkční a neodpovídající zázemí měla ještě donedávna tělocvična Základní školy Bělíkova ve Frýdlantě.

Ve Frýdlantě zavřeli ulici Míru z důvodu prací na inženýrských sítích

Frýdlant – S úplnou uzavírkou ulice Míru se musí od začátku tohoto týdne vypořádat řidiči ve Frýdlantě.

Policie chytila opilého řidiče, měl v sobě sedm piv a panáky

Frýdlant – Při běžné hlídce zastavili policisté v noci ve Frýdlantu osobní auto.

Veřejné záchody na autobusovém nádraží jsou otevřené

Frýdlant – Nové veřejné záchodky otevřelo v prostoru autobusového nádraží v Nádražní ulici město Frýdlant. Zareagovalo tím na žádosti občanů města a cestujících, kteří autobusové dopravy využívají.

FOTO: Frýdlantští prvňáčci byli v obřadní síni pasováni na čtenáře

Frýdlant – Téměř osm desítek prvňáků ze všech budov frýdlantské základní školy se v pondělí 18. června 2018 stalo v obřadní síni radnice oficiálně čtenáři. Akci, během které si o knížkách a čtení s dětmi povídala spisovatelka Zuzana Pospíšilová, pro prvňáčky připravila Městská knihovna ve Frýdlantě. 

Galanterie ve Frýdlantě se mění na centrum sociálních služeb

Frýdlant – Na centrum sociálních služeb se už několik měsíců mění bývalá galanterie v ulici Míru naproti městskému muzeu Špitálek ve Frýdlantě.

Ve Frýdlantu dokončí kanalizaci

Frýdlant – Už koncem prázdnin bude v lokalitách Hág a Zámecký okres ve Frýdlantu dokončena kanalizace, která tam doposud chyběla.

FOTO: Frýdlant chce vydražit starý areál textilky Slezan

Frýdlant – Město nechce, aby se ze zchátralého areálu stala skládka odpadů.

Frýdlant se bude v sobotu znovu bavit, na náměstí zahraje kapela Jelen

Frýdlant – Kapela Jelen bude hlavní hvězdou akce „Frýdlant se baví“, která se uskuteční v sobotu 16. června 2018. Vystoupí od 18.00 hodin na náměstí T. G. Masaryka.

Lidem z výběžku pohotovost zůstane. Pouze změní místo

Frýdlant – Od července ji najdou v budově plicní ambulance.

Neudělal jsem nic hrdinského, říká mladý dárce kostní dřeně Pavel Holec

Frýdlant – Darování kostní dřeně stále představuje pro řadu lidí velkou neznámou. Přesto se mezi námi najdou tací, kteří se zapíší do Českého národního registru dárců a stanou se vhodným dárcem.

Libereckým krajem křižuje jedinečná replika legionářské soupravy

Frýdlant – Do Frýdlantu přijel Legiovlak, pokračovat bude do Jablonce.

Lékařská pohotovost ve Frýdlantě zůstane, slíbili lékaři

Frýdlant – Velké pozdvižení vzbudilo oznámení soukromé frýdlantské nemocnice o tom, že od 1. července nebude možná schopná zajišťovat lékařskou pohotovost.

Turisty budou po Frýdlantě provázet průvodci v kostýmu

Frýdlant – Zajímavou novinku si pro návštěvníky města připravilo pro hlavní sezonu frýdlantské informační centrum.

Situace na Frýdlantsku začíná být kritická. Přijde výběžek o pohotovost?

Frýdlantsko – Hrozba, že od začátku prázdnin budou desítky tisíc zdejších obyvatel bez lékařské pohotovosti, visí nad Frýdlantskem.

Ve Frýdlantu už nechodí po blátě

Frýdlant – Obyvatelé Frýdlantu, kteří se chtějí vydat do parku, už se nemusí brodit blátem.

FOTO: Litoměřický biskup slavnostně otevřel obnovenou křížovou cestu

Frýdlant – Celý proces se odehrál v sobotu 12. května 2018 ve Frýdlantu za přítomnosti biskupa Mons. Jana Baxanta. 

Frýdlantská rozhledna slaví 111 let

Frýdlant – 111. narozeniny oslavila minulý víkend rozhledna na frýdlantské výšině. Ohlédněme se za její historií.

FOTO: Expozice ve frýdlantském muzeu k návštěvníkům nově mluví

Frýdlant – V novém. Expozice ve frýdlantském městském muzeu prošla v uplynulých měsících razantní proměnou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT