Předchozí
1 z 5
Další

Jakub KopeckýZdroj: Archiv Jakuba Kopeckého

Působím jako opat centra Zenové školy Kwan Um. Udržuji cíle a vizi, starám se o administrativu a starám se o hosty a dárce. Nejdůležitějším úkolem je péče o harmonické vztahy, a pokud je to nutné, také rozhodnout spory a konflikty. K zenové praxi mě přivedl můj otec. Spolu s ním a dalšími jsme pak založili zenové centrum v Liberci. 

Jakub KopeckýZdroj: Archiv Jakuba Kopeckého

Cesta k jeho vybudování byla postupná. Od malé meditační skupinky až k oficiálnímu zenovému centru. Zen je úžasně jednoduchý ve své podstatě, to mě oslovilo. Je to cesta, která vede přímo do nás samotných. Je to o poznání, propojení se a o správném fungování v životě. Praxe mi pomáhá i v mé práci. Nutí mě být stále bdělý. V životě hrozí mnoho sebeklamů, které vedou k trápení a bolesti.

Jakub KopeckýZdroj: Archiv Jakuba Kopeckého

Zenové centrum je především prostorem pro lidi. Člověk je tu na prvním místě. Lidé se v něm naučí praktikovat zenovou meditaci a další techniky. Je to laboratoř naší mysli, kdy se připravujeme na skutečný život venku. Svět je plný problémů a svou složitostí nás úplně pohltí. Je fajn, když se najde pár lidí, kteří se umí zastavit, rozhlédnout se a konat v klidu se zájmem o druhé. 

Jakub KopeckýZdroj: Archiv Jakuba Kopeckého

Zen nás vrací zpět k naší podstatě. Naším úkolem je toto poznání realizovat v každém okamžiku. Učíme se neopakovat stále stejné chyby a najít v sobě soucit. Pořádáme pravidelné úvody do meditace pro úplné laiky. Popovídáme si u čaje o zenové praxi, a pak si ji společně vyzkoušíme. Občas zveme také mistry a probíhá řeč Dharmy. To je veřejné povídání ve stylu otázky a odpovědi na téma život, zen a meditace.

Jakub KopeckýZdroj: Archiv Jakuba Kopeckého

Věnuji se i projektu Green Ways. Pomáhám lidem změnit návyky ve stravě, životosprávě a přivést je k přirozenému uzdravení. S projektem jsem se setkal v době hledání zdravé stravy. Chtěl jsem se očistit od toxinů, které ve mně zanechalo 10 let kouření. Kouřil jsem málo, ale za to rád. Nebylo to jednoduché oprostit se. Vyřešila to až předčasná smrt mého táty, dříve vášnivého kuřáka. Zelené potraviny jsou tím nejkomplexnějším a nejdostupnějším darem přírody. Každodenní užívání vede k pročištění a dosycení našeho těla. Vyzkoušel jsem hodně, ale tohle je živá bomba.